Sagunto

Sagunto (Španělsko)

Sagunto je historicky spojené s obdobím Punských válek, protože právě zde začala ta druhá v pořadí, která přinesla na výsluní kartaginského vojevůdce Hanibala. Sagunto, nebo též za antických časů Saguntum, má v současné době asi šedesát tisíc obyvatel a leží asi třicet kilometrů severně od Valencie, má za sebou bohatou třítisíciletou historii. Co zajímavého v tomto španělském městě můžete obdivovat?

Moderní Sagunto je rozděleno na dvě části – Staré město, které se nachází mezi hradem a řekou Palancia a novou čtvrť, která se nachází při ústí této řeky do Středozemního moře. Najdete tu například obrovský hrad, který připomíná tak trochu San Marino – kilometr dlouhé opevnění, ze kterého budete mít krásný výhled na přístav, okolní krajinu a vůbec celé město. Přímo pod hradebními zdmi pak najdete římský amfiteátr, kam se v době před dvěma tisíci lety vešlo klidně i sedm tisíc platících diváků (což je mimochodem ve srovnání s dnešními sportovními arénami docela zajímavé číslo).

Na pobřeží kolem města se pak rozkládá asi třináct kilometrů špičkových pláží, kde si lze dopřát mimořádné chvíle odpočinku. Ulice jsou plné života, je tu spoustu kaváren, butiků i restaurací a občas se zde konají i zajímavé festivaly. Z architektonických památek nesmíme zapomenout třeba na raně gotický kostel del Salvador, budovu městské radnice nesoucí se v neoklasicistním duchu nebo třeba místní židovskou čtvrť (Juderia – mimochodem, spoustu Židů sem totiž odešlo po pádu Jeruzaléma v roce 70) nedaleko již zmíněné pevnosti, kde se nachází i místní historické muzeum – a najdete tu opravdu vše od doby římského osídlení, město totiž ovládali i Vandalové nebo Arabové, odnepaměti jde o důležitou křižovatku většiny středomořských obchodních cest, město bylo tedy svého času opravdu bohaté.

10.4.2018

Booking.com