Gijón

Gijon (Španělsko)

Na samém severu Španělska, nedaleko jiných zajímavých měst, najdeme Gijón, jedno z asturských center s mnohaletou historií. Už za antických časů zde stálo město nazývané Gigia a zdokumentované osídlení se počítá na dobrých sedm tisíc let nazpět. Velký přístav, ale také prestižní univerzita, to byly dvě věci zdobící město po dlouhou dobu. Obrovský univerzitní komplex nebo prohlídka rybářské čtvrti Cimadevilla, nudit se při návštěvě Hispánie určitě nebudete! Snad jen škoda toho, že Gijón se dostal do centra bojů občanské války ve třicátých letech minulého století a utrpěl značné škody.

Písčité pláže, které reprezentuje třeba San Lorenzo. Podobně jako v Santanderu se můžete líně slunit, co jen hrdlo ráčí – stejně jako pláž se pak jmenuje i katedrála, která je oblíbená hlavně pro ty, kteří plánují svatební obřad. Novorománský sloh je skutečně elegantní, původní katedrálu z patnáctého století v roce 1936 zničila válka, ale na témže místě byla postavena její věrná replika. Dalším skvostem z rodiny těch sakrálních je kostel a klášter San Vicente de Oviedo, založený už v osmém století.

Bilbao jako centrum Baskicka nebo La Coruňa jsou také velkými turistickými taháky, ale na severním pobřeží Španělska je bezesporu právě Gijón jednou z nejlepších možností. Městem je od roku 1270 díky Alfonsovi X., ale památku tu mají ještě starší – nedaleko Gijónu je totiž Covadonga, místo slavné bitvy, která je pro španělské dějiny velmi významná jako symbol, i když o jejím průběhu zase tolik nevíme a jde spíše o legendu. Pelagius, první král Asturie, symbol odporu proti maurským vetřelcům, podobně jako Las Navas de Tolosa a obléhání Granady, ale to už jdeme hodně směrem na jih. A vlastně proč ne? Španělsko je pro cestování hodně pestrou destinací…

13.6.2021