Cádiz

Cádiz (Španělsko)

Cádiz je přístavním městem na jihozápadě Španělska, takřka na nejjižnějším cípu Pyrenejského poloostrova. Milovníci Španělska jistě již tuší, že se tedy jedná o region Andalusie. Metropolí tohoto autonomního společenství, jak se region oficiálně nazývá, je Sevilla; Cádiz pak označuje hlavní město samostatné provincie Cádiz – tedy nižšího správního celku v rámci Andalusie. Pokud jste se v těch administrativních zmatcích zatím nepřestali orientovat, posuneme se o krok dále a představíme si Cádiz trochu zblízka. Možná to totiž bude cíl vaší příští dovolené.

Na španělské poměry není sice Cádiz žádným velkoměstem, ovšem pro nás může být počet 127 tisíc obyvatel mírně překvapivý. Když však uvážíme, že ve Španělsku žije dohromady bezmála padesát milionů lidí, není se co divit (a třeba metropoli Madrid potom obývá kolem 3,5 milionu). Mezi španělskými městy se přesto Cádiz pyšní jedním prvenstvím, a sice svým stářím – jedná se pravděpodobně o vůbec nejstarší město v jihozápadní Evropě. Již kolem roku 1 000 před naším letopočtem ho založili Féničané, starověký národ, jehož domov ležel v syropalestinské oblasti, ale svého času ovládal značnou část středomoří a než se dostal do konfliktu s Římany a byl poražen, dosáhl značné vyspělosti. sexlocals.ch

Ale zpět ke Cádizu - jeho historie je totiž samozřejmě tím hlavním lákadlem, proč sem zamířit, nebo si tu rovnou najít ubytování a vyrážet prozkoumat i okolní místa. Nedaleko leží například další významné jihošpanělské město, Malaga. Cádiz byl svědkem mnoha významných historických událostí, například v roce 1587 zde sir Francis Drake podnikl útok zápalnými loděmi na významnou část španělské armády, jež se právě chystala k napadení Anglie. A v roce 1820 zde došlo ke vzpouře vojáků, která byla natolik úporná, že králi Ludvíku V. nezbylo, než kapitulovat a podepsat požadavky.

2.1.2017

Booking.com