Santillana del Mar

Santillana del Mar (Španělsko)

Malé městečko Santillana del Mar ve španělské Kantábrii skýtá mnohem víc, než byste si mohli na první pohled myslet. „Jen“ čtyři tisíce obyvatel, ale zároveň desítky tisíc turistů každý rok, to už o něčem svědčí. Je zde totiž celá řada historických budov a nedaleko města navíc najdete skutečný skvost dějin lidstva, jeskyni Altamira.

Altamira byla objevena v osmdesátých letech devatenáctého století pětiletou dívenkou, dcerou místního lovce. A co že je tu zajímavého? Altamira nabízí jedinečnou ukázku prehistorického umění, paleolitické malby zachycují několik zvířat (zubra, divoké prase nebo laň), jeskyním se dostalo té cti být dokonce na seznamech organizace UNESCO. Tehdejší umění, vzhledem k možnostem doby, je totiž opravdu prvotřídní, to je zcela bez debat.

Přesuňme se však do Santillany jako takové, kde se ukrývá také řada zajímavostí. Co například můžeme jmenovat právě tady? Je to například románský kostel ze dvanáctého století, úzké uličky typicky italského střihu, ale také takzvaný El Palacio, stavba ze sedmnáctého století, jež se řadí k národním kulturním památkám Španělska. Je zde také několik různých muzeí, jedno z nich je samozřejmě věnovaná proslulé jeskyni Altamira, ale k návštěvě láká třeba i muzeum věnované inkvizici a jejím nevybíravým praktikám při mučení heretiků. A v neposlední řadě, je tu také zoologická zahrada, která vznikla v roce 1977 – a kde je opět odkaz na Altamiru, aby to bylo opravdu stylové, najdete tu mimo jiné repliky zvířat ze známých jeskynních maleb.

A kam se dál vydat při putování Španělskem? Tipů je rozhodně mnoho, zkuste třeba oblast Noja, kde jsou dvě opravdu parádní pláže (jmenují se Trengandin a Ris). Za zmínku ale stojí i baskické centrum, tedy město Bilbao! Zmiňme třeba Guggenheimovo muzeum, most Zubizuri nebo Katedrálu svatého Jakuba.

17.6.2018

Booking.com