Salamanca

Salamanca (Španělsko)

Starodávné město na severozápadě Španělska, které se nachází ve stejnojmenné provincii. Salamanca, jejíž historické centrum bylo v roce 1988 zařazeno na prestižní seznam organizace UNESCO, má zhruba 230 tisíc obyvatel. Denně tu proudí davy turistů, kteří obdivují hlavně místní historické památky. Aby také ne – když historie města čítá už více než dvě dlouhá tisíciletí.

Římská, maurská, ale i kastilská nadvláda zde zanechaly spoustu odkazů. Mimochodem, král Alfons XI. (1311 – 1350) se zde dokonce narodil. Funguje zde dokonce také jedna z nejstarších univerzit v Evropě, zřízena byla totiž již v roce 1218 a dodnes se těší značné oblibě v řadách studentstva.  A jaká že je tamní specializace? Vyučuje se zde například vůbec nejčistší forma moderní španělštiny. Nedaleko univerzity se tyčí Nová katedrála (Catedral Nueva), jež se nese v duchu pozdní gotiky, ale nezapře i trochu té renesanční a barokní vůně. Doslova jen pár kroků odtud je její kolegyně, pojmenovaná Catedral Vieja (tedy Stará katedrála), která je vystavěna naproti tomu v románském slohu.

Centrum města najdeme na náměstí Plaza Mayor (jež vyrostlo v osmnáctém století), kde je v nočních hodinách díky nasvícení vskutku impozantně vyhlížející budova radnice a spoustu někdejších měšťanských domů. Velice působivou stavbou je například i La Concha, nebo též takzvaný „Lasturový dům“ z přelomu patnáctého a šestnáctého století. Dnes je zde veřejná státní knihovna, současným majitelem budovy je hrabě ze Santa Coloma.

Nějaké další tipy, kam se v rámci Španělska ještě vypravit? V první řadě, nesmíme zapomínat na metropoli, ostatně jako všude jinde. Madrid je totiž skutečným skvostem, najdete tu Cervantův památník, Palacio de Cristal a až čtvrt milionu stromů, zeleně tu je opravdu mimořádně. Zkuste ale navštívit i León na severu země anebo Meridu u hranic Portugalska.

13.2.2017

Booking.com