Nice

Nice (Francie)

Pobřeží, na které je radost pohledět. Jih Francie je hodně pestrý, pokud jde o kulturní vlivy, ale také nabídne perfektní odpočinek přesně v duchu starých četnických komedií. Město Nice, které je na samém jihovýchodě Francie a Itálie je z něj, co by kamenem dohodil, bylo založeno už antickými Řeky a má za sebou skoro dva a půl tisíce let historie. Ze zámeckého vrchu bude krásný výhled a jistě vás zaujmou i vodopády, na Promenádě Angličanů na nás čeká budova opery ze závěru devatenáctého věku. A co dalšího na nás čeká ve městě, kam každoročně zavítají čtyři miliony nadšených cestovatelů?

Nizza, jak jí důvěrně říkají někdejší majitelé – Italové, je dnes perlou francouzské riviéry a zdejším druhým největším městem po Marseille. Jeho dominantou je Hotel Negresco, který slouží už celé století a jistě vás zaujme také někdejší budova železniční stanice Gare du Sud, jež mezi lety 1892 a 1991 přepravovala cestující a od té doby slouží jako knihovna.

V Nice čekají na turisty i pravoslavné chrámy, spjaté s historií Ruska devatenáctého století. Kaple Mikuláše Alexandroviče nebo chrám svatého Mikuláše na ulici Longchamp jen dokreslují atmosféru, jistě byste je zde ale nečekali, že? Členům carské rodiny se zde ale natolik líbilo, že investovali nemalé prostředky do této honosné výstavby. betsforcrypto.com

Náměstí Rossetti a barokní katedrála Sainte-Réparate ze sedmnáctého století, městská pláž, na kterou svítí slunce tři sta dnů v roce – ano, rekord v počtu slunečných dnů drží Nice velmi pevně a díky blízkosti Alp tu není ani v létě ono neskutečné vedro. Partnerskými městy jsou Petrohrad, Soluň a Miami, takže skvělá společnost je zaručena, nedaleko je také historický Lyon. Cestovatelům se jistě zalíbí i Stará Nice s obchody vonícími nejen po levanduli, ale také původní antické artefakty, jako Apollonův chrám, respektive to, co z něj zbylo z římských časů.

11.9.2022