Lille

Lille (Francie)

Jedno z nejkrásnějších francouzských měst, kde se kvůli geografické poloze mísí vlivy sousedních zemí, zejména pak ty Belgické. Lille sice nemá ani čtvrt milionu obyvatel, ale vlámsky se tu mluví víc než dost. A co teprve pak ta architektura! Rodiště jednoho z největších Francouzů dějin, jímž byl samozřejmě Charles de Gaulle, má tři univerzity a je sídlem arcibiskupství. Samozřejmě tu na vás ale čeká mnohem víc zajímavostí…

Právě odtud se díky vlakové obslužnosti dostanete bleskem do Paříže, Bruselu i Londýna, prostě kamkoliv je zrovna potřeba. Byla by ale škoda se nejprve nezastavit v historickém centru Lille a neprohlédnout si třeba jedno z velkých center francouzského průmyslu – náměstí Place du Theatre. Pro historii země galského kohouta je důležitý i Palác krásných umění, což je muzeum nad jiné atraktivní. Kde jinde najdete díla Van Dycka, Maneta či Rubense pěkně pohromadě, pod jednou střechou? Ve „starém Lille“ poblíž Grand Place je také řada umně zrekonstruovaných budov ze sedmnáctého a osmnáctého věku, na Staré burze zase najdeme ukázky pozdní vlámské renesance.

A kam dál? Již zmíněný francouzský válečný veterán zde má svůj rodný dům, do historie pak jistě patří i obrovská citadela, pěticípá pevnost, která vyrostla v polovině sedmnáctého věku po dobytí Lille francouzskými vojsky. Dvoukilometrové opevnění prochází kolem parku a místní ZOO. O dopravu se pak vážně nestarejte, protože v Lille jezdí dokonce i metro – všude tak budete včas, žádné čekání a prodlevy nehrozí!

Byla by jistě škoda vynechat bleší trh na začátku září nebo vánoční trhy, které se jistě minimálně vyrovnají těm rakouským. Když se podíváte trochu jižněji prstem po mapě – nabízí se ve Francii také návštěva měst jako jsou třeba Bordeaux nebo Marseille.

5.6.2019

Booking.com