Jokohama

Jokohama (Japonsko)

Jokohama je známá především jako velký japonský přístav. Čtyři miliony obyvatel, druhé největší město v zemi, které se rozprostírá na ostrově Honšú. Přitom ještě před sto padesáti lety tu lišky dávaly dobrou noc a okolní vody dávaly skromné živobytí jen pár rybářům. Dnes tu máme skutečnou metropoli asijského střihu, kterou se nemusí stydět mít v rodině ani třicet kilometrů vzdálené Tokio.

Právě Jokohama otevřela pověstné dveře evropským kupcům, už v roce 1872 ji spojila s hlavním městem velká železnice a o generaci později už tu stálo město, kam se stále více stěhovali bohatí Japonci. Bohužel, na začátku dvacátých let minulého století Jokohamu zasáhlo silné zemětřesení, které stálo život mnoha obyvatel a zničilo více než devět desetin městské infrastruktury. Podobnou škodu pak přineslo americké bombardování za druhé světové války.

Nikoho tak jistě nepřekvapí, že podobně jako třeba Drážďany nebo Varšava je Jokohama „novým městem“ se vším všudy, které doslova a do písmene vyrostlo z popela. To jen dokumentuje rozhodnutí automobilky Nissan, ta sem totiž před pár lety oficiálně přesídlila. Výhodou Jokohamy je i fakt, že si ji můžete projít pěšky, zase tak obrovská není – a zdejší budovy odolají díky zkušenostem z dřívějška i silnějšímu zemětřasu.

Ve městě najdete i největší japonskou budovu – Landmark Tower – jež se pne takřka do třísetmetrové výše. Pěšky sem nemusíte, nahoru vás dostane během půl minutky (!) výtah. Ta vyhlídka je pak prostě impozantní. Zapomínat bychom ale neměli ani na minulost, Japonsko má být na co hrdé a v místním muzeu umění to uvidíte na vlastní oči. Park Jamašita doslova přetéká zelení a chodí sem i mnoho místních, nejen turisté. A rada na závěr? Nevynechejte ani město Nagoja, na témže ostrově…

25.4.2020

Booking.com