Kjóto

Kjóto (Japonsko)

Romantické město ležící uprostřed hor, to není vždy v Japonsku zvykem. Půl druhého milionu obyvatel, ostrov Honšú, místo podpisu proslulé dohody o snížení emisí skleníkových plynů. Jistě, seznamte se s Kjótem, které bylo založeno už v roce 794! Dochovala se zde řada památek a symbolicky vzato, město to zachránilo – Američané totiž zvažovali, že na něj svrhnou jadernou pumu, ale nakonec jej z užšího okruhu vyřadili právě kvůli historickému významu. A to je během oboustranně velmi kruté války skutečná poklona, že?

Dokonce, i většina bombardování ze strany USA se Kjótu vyhnula, takže jej dnes můžeme obdivovat jako velmi zachovalé. Zlatý pavilon, chrám ze dřeva Kijomizu-dera nebo šintoistická svatyně stará více než sto let – Heian Džingú, to je jen malá ochutnávka skutečných skvostů ostrova Honšú. Císařský palác s úchvatnými zahradami, které prostě symbolizují Japonsko. Není jistě divu, že zdejší vodní kanály a stezky, rozmanitá kuchyně nebo speciální dialekt japonské mluvy inspirovalo UNESCO k tomu, aby se značná část památek zařadila na Seznam světového kulturního dědictví. порно

Je tu takřka čtyřicítka univerzit, na nichž studovali věhlasní japonští vědci – dokonce někdy i držitelé Nobelovy ceny. Není divu, před tím, než se císařský dvůr přenesl do Eda, plnilo toto historické město úlohu centra a sídla japonských vladařů. Je tu na patnáct stovek chrámů v duchu buddhismu a možná ještě o něco více zahrad. Teoreticky tu můžete být i rok – při kratší dovolené neuvidíte vše podstatné na vlastní oči. Ale možná se sem budete rádi vracet? Metro, síť železnice a bohatá obslužnost městskými autobusy je jistotou, že doprava nebude nijak váznout. To je ostatně v Japonsku takřka trestným činem! Za zmínku jistě stojí i další města, konkrétně například Osaka nebo Kobé.

13.10.2020

Booking.com