Sapporo

Sapporo (Japonsko)

Páté největší město v Japonsku, nacházející se na samém severu země, na ostrově Hokkaidó, hostitel olympiády z roku 1972 a také sídliště mýty opředeného národa Ainů. Sapporo rozhodně nabízí mnoho důvodů k návštěvě, můžete se tu bavit, obdivovat bohatou japonskou historii nebo si zkusit, jaké je to tu v zimě – až sibiřský mráz vás jistě nenechá na pochybách, že život zde byl v uplynulých staletí trochu drsný.

Během zimních měsíců tu ale přímo kvete kultura, Sněhový festival se vším všudy totiž přitáhne každoročně přes dva miliony lidí. Koná se mezi šestým a dvanáctým únorem, a to již od roku 1950. Začalo to skromně, šest japonských studentíků uplácalo sněhuláky v místním parku Odori. Dnes je symbolem festivalu řada ledových soch a vůbec produktů, které jsou hodně zmrzlé, o zábavu nebude vůbec nouze.

V Sapporu také sídlí jeden z největších japonských pivovarů, milovníci zlatavého moku jistě tuto značku dobře znají (Sapporo Beer, již od roku 1877, k návštěvě láká i místní muzeum věnované právě pivu). Ale pozor – bylo vždycky Sapporo tak velké? V polovině devatenáctého století to byla malá vesnička, která prodělala během dvacátého století proměnu k nepoznání, snad podobně jako třeba Magnitogorsk. Nedaleko města je také obrovský lyžařský resort – Sapporo Teine. Právě nad ním plála olympijská pochodeň, kterou tu můžete dodnes obdivovat.

Na okraji Sappora se rozkládá i park o rozloze čtyř kilometrů. Všude kolem jsou močály, tryská tu vysoko do vzduchu mořská fontána a kochat se můžete klidně i pohledem na skleněnou pyramidu. Futuristický ráj samozřejmě není to jediné, co dvoumilionové město zdobí. Vždyť se tu hraje i fotbal první kategorie. Když se řekne Japonsko, nezapomeňte i další města – co třeba Kjóto nebo Jokohama?

30.9.2019

Booking.com