Lodž

Lodž (Polsko)

Město, kde po staletí vzkvétal hlavně tkalcovský průmysl, znamená v překladu vlastně „obyčejnou“ loďku, která je i v místním znaku. Lodž určitě zná každý milovník historie, ta zdejší se píše už po sedm staletí. Německý a ruský kulturní vliv doplňovala velice početná židovská komunita, v roce 1897 zde dokonce byla třetina obyvatel židovského původu. Kvůli událostem druhé světové války však přežilo z této komunity jen několik stovek osob. Zůstala zde však řada památek, ostatně, říká se, že Lodž je městem čtyř kultur – z vyjmenovaných už chybí doplnit jen tu polskou.

Významnou památkou Lodže je třeba pravoslavný kostel svatého Alexandra Něvského z roku 1884, stejně jako čtyřkilometrová ulice Piotrkowska, která vznikla ještě o šest desetiletí dříve. Zájem turistů, zvláště těch cestujících s dětmi, pak jistě probudí místní ZOO, založená již v roce 1938 a rozkládající se na ploše šestnácti hektarů (což je například i pro české zoologické zahrady nadprůměrné číslo). Tím ale představení přírody nekončí, je tu i botanická zahrada přístupná veřejnosti od sedmdesátých let minulého století, které dominují více než tři tisícovky rostlinných druhů!

Slavní rodáci? Určitě můžeme zmínit režiséra Romana Polanského nebo spisovatele fantasy Andrzeje Sapkowského. Pochází odtud i slavný klavírní mág Arthur Rubinstein. Jestli tu bylo na přelomu osmnáctého a devatenáctého století jen pár stovek lidí, dnes tu trvale žije prakticky sedm stovek tisíc obyvatel. I to svědčí o značném rozkvětu města, který žel zastavila druhá světová válka. Lodžská katedrála, Velké divadlo z roku 1967, kam se vejde více než tisíc diváků nebo Muzeum kinematografie vás jistě přesvědčí, že jde o kulturní a velmi moderní město. K návštěvě se v Polsku určitě nabízí ještě Krakov, Poznaň a Varšava!

10.7.2019

Booking.com