Štětín

Štětín (Polsko)

Žije zde na čtyři sta tisíc obyvatel, ale ačkoliv název města je původně slovanský, dlouho bylo pod německou (a malá perlička – dokonce částečně i pod československou) vlajkou. Narodila se tu carevna Kateřina Veliká, v někdejším hanzovním městě to nebudete mít daleko ani na baltské pobřeží. Díky řece Odře tu kvetl obchod, protože v jistých místech po ní mohou plout i větší lodě.

Rybářská vesnička z devátého století a regulérní město z poloviny století třináctého. Štětín opravdu prošel velkou změnou, později jej obsadili Prusové i Švédi, druhá světová válka město skoro srovnala se zemí, podobně jako třeba Varšavu nebo Drážďany. Staré město se však do jisté míry zachovalo, vzpomeňme tu třeba zámek pomořanských knížat z patnáctého věku, jenž je skutečně obrovský (pětikřídlý, jen tak pro představu…) a nabídne i prohlídku velkého muzea. Gotiku reprezentuje kostel svatého Petra a Pavla, jenž se nachází jen krátkou procházku na sever od samotného zámku.

Nechybí ani moderní architektura, samozřejmě. Třeba z Námořního muzea budete mít hezký výhled na oblast při baltských březích (širá mořská voda je odtud asi šedesát kilometrů daleko). Pravda, trochu chladnější než ty středomořské, ale cožpak se sem jezdíme opalovat a slunit? Koupání právě v Polsku má svoje kouzlo a je určeno těm, kteří nechtějí zrovna extrémní letní teploty.

Podobně jako u nás, i v Polsku se vaří pivo světových kvalit, letí tu značka Bosman. V tomto moderním polském městě se najde klenotů ještě víc, je to třeba Věž sedmi plášťů či Brána pruské cti (ev. Královská brána, tak tu říkají hlavně Poláci). Nezapomeňte Polsko procestovat celé, nabízí se třeba Gdaňsk nebo Poznaň, pro milovníky německého stylu je vlastně nedaleko i Berlín.

5.11.2020

Booking.com