Poznaň
Významné polské město, které existuje již více než tisíc let. Vzniklo zde první polské biskupství (968), ale také nejstarší polská katedrála – jež se musela kvůli poškození během bojů druhé světové války značně rekonstruovat. Přes půl milionu lidí může s hrdostí vzpomínat na místní rodáky – krále Přemysla II. Velkopolského, českou královnu Elišku Rejčku nebo zpěvačku Annu Jantar. Díky tomu, že Poznaň je přímo na cestě mezi Berlínem a Varšavou, dostanete se sem s autem poměrně snadno, hodně frekventované je pak i místní letiště.
Dvě století divadelní historie Poznaně dokumentuje i Velké divadlo, je tu také ale univerzita pojmenovaná po Adamu Mickiewiczovi, kde tráví svá studia zhruba padesát tisíc mladých lidí. Pokud jde o nové vědomosti a znalosti, perlou je místní Národní muzeum, kde se ukrývají stovky různých sbírek. K odpočinku pak láká Velkopolský národní park, z více než čtyř pětin zalesněn, lákají i ke koupání nebo delším vycházkám. Poznaň patřila určitou dobu (až do konce první světové války) pod Prusko, takže místní rodák se mohl stát i německým prezidentem – stal se jím Paul von Hindenburg.
Gotický kostel na Tumském ostrově pak připomíná Měška I. a jeho křest, stejně jako vůbec první skromné základy polského státu. Pohřben je zde třeba i Boleslav Chrabrý. Poznaň získala městská práva už v roce 1253, dominantou je i místní renesanční radnice z poloviny šestnáctého století, jež vznikala pod taktovkou italských mistrů. Renesanci pak připomene i Palác Gorků, kde sídlí místní muzeum věnované různým archeologickým sbírkám. A kam ještě zamířit, když plánujete alespoň krátkou dovolenou v Polsku? Je to například Lodž, Těšín, o který se dělí Polsko s ČR, ale pochopitelně také metropole Varšava.
12.9.2018
Booking.comNejnovější
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu
- Litomyšl: renesanční perla na česko-moravské hranici
- Rakousko, Velká Fatra a Pécs: Letní dovolená par excellence