Varšava

Varšava (Polsko)

Největším městem Polska je samozřejmě Varšava. Druhým v pořadí je Krakov, ale svou velikostí a rozlohou těžko dohoní evropské velikány, jakými je například Moskva. Varšava leží ve středním Polsku, ve známé Varšavské kotlině, která má nadmořskou výšku okolo 100 metrů nad mořem. Historie Varšavy spadá až do 9. Století, kdy došlo k prvnímu osídlení této oblasti. A právě z několika domů se rozvinula celá Varšava, kterou mají za cíl cestování turisté z celého světa.

Na své si ve Varšavě přijdou především milovníci architektury. Dominantou je zcela jistě Královský hrad, který je a byl oficiálním sídlem všech panovníků, které Polsko v minulosti mělo. Obsahuje mnoho kanceláří, ale také osobních komnat, které slouží jako pokoje pro jeho obyvatele a případné návštěvy. Samotný hrad byl několikrát přestavěn a dnešní podobu získal v polovině 18. století.

Mimo hradu má Varšava také hojně navštěvovaný Palác kultury, dříve známý jako Palác Josefa Stalina. Uvnitř tohoto rozsáhlého komplexu návštěvník najde především několik muzeí, v čele s technickou a evoluční částí. Pokud chcete vědět, jak vypadá Varšava z ptačí perspektivy, stačí vyjet do třicátého patra této budovy, kde je umístěno vyhlídkové patro. Výška této budovy byla samozřejmě využita i z technického hlediska, a slouží jako televizní a radiový vysílač většiny televizí, které Polsko má. Milovníci kultury mohou při svém cestování po Varšavě navštívit například světoznámé Velké divadlo, či zajímavý Palác na vodě, který je skutečně postaven uprostřed vodní plochy. Varšava je též známa svou univerzitou, která má své hlavní sídlo právě zde, a mezi studenty patřil například i bývalý polský prezident Lech Kaczyński.

19.9.2013

Booking.com