Katovice

Katovice (Polsko)

Moderní historie města netrvá snad ani celých dvě stě let, přesto je tu rozhodně co obdivovat. Polské Katovice hostily i mistrovství světa v ledním hokeji, tři sta tisíc obyvatel má hlavně hornické předky. Uhlí se zde totiž těží odnepaměti, nakonec pak není divu, že partnerským městem je také Ostrava, samozřejmě nejen z důvodu geografické vzdálenosti. Dnes už se od těžby ustupuje a Katovice lákají na mnohem víc. Už nejsou od černého prachu, dnes jde o město s krásnými zelenými parky, které zabírají skoro polovinu rozlohy. Tak co ještě více dodat?

Nenechte si ujít procházku k Mezinárodnímu kongresovému centru. Sem se vejde až patnáct tisíc lidí, a když není zrovna bouřka, místní se rádi kochají výhledem a odpočívají. Pravda, futuristická stavba tak trochu připomíná neidentifikovatelný létající objekt, co k Zemi zavítal z dálav jiné galaxie, ale možná právě proto zaujme na první pohled. Říká se jí také Spodek, což vlastně znamená podšálek. No, také tak vypadá…

Katovice mají i svou „Stodolní ulici“. Jmenuje se Mariacka, dnes tu žije kulturní život snad i mnohem více než v ostravské kolegyni. Centrem města je Rynek, obdivovat se tu ale dá i katedrála Krista krále, která v sobě snoubí neoklasicistní prvky a zajímavě zdobený interiér – oltář je, pro město zcela symbolicky, zčásti z uhlí. Slezské muzeum a také Slezská zoologická zahrada, která se bude líbit hlavně dětem – i to jsou další skvělá lákadla. Více než tři stovky zvířecích druhů, padesát hektarů a také elegantní dinopark. Svůj vlastní park tu má také Kósciuszko, hrdina americké války za nezávislost. Více než sto druhů stromů, to je zajímavé, že? Polsko, to ale jsou třeba i Krakov nebo Vratislav, další velmi významná historická města!

20.2.2019

Booking.com