Bahrija

Bahrija (Egypt)

Pokud byste chtěli oázu s názvem Bahríja navštívit, potom ji najdete zhruba 300 kilometrů od města Káhira, a to západním směrem. Je nutno říci, že Egypt má většímnožství oáz, ale právě tato je považována za jednu z těch nejzajímavějších, především z hlediska historie. Samotná oáza jako taková je vlastně shluk několika drobných vesnic. Za tu hlavní vesnici, která je zároveň centrálním bodem celé oázy je považována Bawiti.

Těmi nejznámějšími památkami, které tato oáza nabízí, jsou určitě starověké hrobky. Těmi nejznámějšími jsou hrobka Qárat Qas Salím nebo také Qárat al-Hilwa. I Bahríja nabídne turistům velmi zajímavý chrám, který je však podobně jako v jiných místech téměř zničený. V tomto případě se jedná o Alexandrův chrám a ten je považován za jeden z nejvýznamnějších, který Egypt má. Důvod je prostý. Právě zde byl totiž vyobrazen tento panovník. Záznamy z této doby však ukazují, že touto cestou nikdy necestoval.

Jeden z největších objevů se však udál teprve v nedávné době, a od té doby se Bahríja nazývá oázou zlatých mumií a právě sem se nyní sjíždějí všichni milovníci cestování a poznávání zajímavých míst, aby toto místo viděli na vlastní oči. Jedná se o největší kolekci mumií, kterou Egypt má, a rozloha celého pohřebiště činí 6 kilometrů čtverečných. Název samotné poté vzešel ze zlatých masek, které některé mumie měli. Pozdější výzkumy poté přesně určily dobu, ze které mumie pocházejí. Jedná se o období řecko-římské.

Pokud vás tedy Bahríja nadchne, určitě si můžete být jisti, že budete chtít navštívit i řadu dalších oáz. Jednou z nich je také Farafra u které se nachází Bílá poušť. I ta je považována stejně jako Bahríja za jednu z těch menších, které samotná známá poušť Sahara má. Jak nás ale Bahríja přesvědčila, velikost rozhodně neznamená to, že by neměla všem turistům co nabídnout. Právě naopak.

22.7.2014

Booking.com