Charga

Charga (Egypt)

Egypt je natolik zajímavá a rozmanitá země, že prozkoumat ho za jedinou dovolenou je zkrátka nemožné. A tak i když už jste zde byli, jednou, dvakrát, či dokonce vícekrát, stejně stojí za to se opět vrátit a navštívit další, dosud neznámá místa. V následujících řádcích si představíme Chargu, největší oázu Západní pouště.

Oáz je v Egyptě hned několik, pro turisty je zajímavá například Siwa nebo Dachla, ale žádná z nich nesnese srovnání s Chargou. Město ležící v samotném srdci Egypta, uprostřed nehostinné pouště, obývá bezmála sedmdesát tisíc lidí, což je vzhledem ke zdejším podmínkám úctyhodné číslo (jde o nejlidnatější sídlo v této oblasti). Letní teploty běžně překonávají hranici čtyřiceti stupňů a široko daleko není významnější zdroj vody ani vhodná zemědělská půda. Drtivou většinu svých příjmů místní čerpají od turistů, kterých ani zdaleka není málo. Díky podpoře vlády zažívá Charga prudký rozvoj a může se řadit mezi nejoblíbenější turistické destinace v Egyptě, alespoň v kategorii oáz.

Pro milovníky dobrodružství a napětí není nic lepšího, než se vydat přímo do pouště a zažít nefalšovanou atmosféru všudypřítomných vyprahlých skal a někdy i písečných dun. Západní poušť však skýtá i zajímavější možnosti – například ruiny starověkých chrámů, které zde vyrostly díky řeckým či římských dobyvatelům dávno před stovkami let. Nedaleko oázy lze navštívit rovněž staré koptské památky (koptové jsou egyptští křesťané, kteří jsou de facto od počátků nuceni snášet pronásledování). Samotné město Charga potom nabízí klasický obrázek: tradiční tržiště plné místních specialit a obchodníků ochotných ke smlouvání o ceně, nějaké lepší hotely a moderní turistická centra i kulisy původní zástavby. Za návštěvu rozhodně stojí nikoliv nezajímavé muzeum starověku poskytující zájemcům o historii místního regionu strhující výpravu do dávných časů.

14.12.2017

Booking.com