La Spezia

La Spezia (Itálie)

Že jste o italském městě La Spezia dosud neslyšeli? Možná není od věci se s tímto malebným bezmála stotisícovým (!) městem trochu blíže seznámit. A možná před vámi právě vyvstává cíl vaší příští dovolené. Pokud jste v Itálii ještě nebyli, tak byste mohli začít třeba právě v La Spezia. Dojet sem z České republiky můžete klidně autem, leží totiž na břehu Ligurského zálivu v provincii Ligurie při samotné hranici s Toskánskem.

Ligurie se nachází v severozápadní části italské boty a jejím hlavním městem je přístav Janov, který byl již ve středověku spolu s Benátkami velmi důležitým italským přístavem. Vyplouval odtud například světoznámý mořeplavec Marco Polo ve třináctém století. Ale zpátky do La Spezia – toto město na rozdíl od dvou výše zmíněných zažilo významnější rozkvět až o pár století později, konkrétně po roce 1860. Tehdy se oficiálně stalo jedním ze sídel flotily nového italského království (šlo o dobu, kdy se Evropou šířila nacionalistická vlna za druhou a většina států se úředně osamostatnila – to byl i případ Itálie).

Ale neznamená to, že byste v La Spezii nenarazili na žádné památky z dávnějších dob – třebaže jich je tu o něco méně než třeba v Janově. Ten však koneckonců není kdovíjak daleko, takže ho v rámci své dovolené nemusíte vynechat. Milovníky historických monumentů však můžeme uklidnit – chuť si v La Spezia spravíte třeba návštěvou hradu Castello San Giogio, jehož založení spadá do roku 1262. Janované ho sice krátce na to zničili, ale byl houževnatými majiteli obnoven a dnes se v něm jako jakési zadostiučinění nachází archeologické muzeum.

A nenechte si ujít ani kostel Santa Maria Assunta z 15. století, jehož renesanční interiér platí za nejvýznamnější památku ve městě La Spezia vůbec.

19.3.2017

Booking.com