Verona

Verona (Itálie)

Jak symbolické, že historické centrum města je od přelomu tisíciletí na seznamu UNESCO, že? Jistě není slavné jen a pouze díky Williamu Shakespearovi, řekněme však, že si na něj každý vzpomene právě v souvislosti s tímto anglickým umělcem. Verona se rozprostírá na řece Adige, ve středověku byla sídelním městem ostrogótských vladařů a prožilo si kruté bitvy mezi císařskými a papeženci. Co zajímavého tu na nás čeká?

Cestovatelé jistě dobře vědí, že poblíž Verony je Gardské jezero, respektive Lado di Garda, takže můžete spojit návštěvu malebné přírodní scenérie s poznáváním italské i světové historie. Juliin balkon v Casa di Guilietta připomene Shakespeara, Piazza dei Signori je zase náměstím, kde je památka na jistého Danteho. Srdce města je na místě někdejšího antického fóra, dnes však nabídne podívanou v podobě měšťanských obydlí pozdního středověku a raného novověku.

Trojlodní katedrála aneb Duomo Santa Maria Matricolare byla postavena ve dvanáctém století poté, co zemětřesení srovnalo se zemí dvojici starších kostelů. Dalšími sakrálními skvosty Verony jsou například San Fermo, kostel z červených cihel. Věděli jste, že Verona nabídne i třetí největší amfiteátr na světě? Symbolicky až po Římě, stříbrnou medaili bere Neapol. A protože jde o hodně zachovalou antickou stavbu, jistě tedy v rámci možností přidělených zubem času, dodnes si zde vychutnáte živou hudbu.

Z dob starověku se ještě kromě arény z dob císaře Tiberia zachovalo i divadlo, která najdeme v severní části města. Gotické hradby, kostel San Giorgio in Braida s obrazy mistrů jako Veronese nebo Tintoretto a Palazzo Giusti s nádhernou vyhlídkou, to jsou další klenoty Verony. Scaligerský hrad Castel Vecchio ze čtrnáctého věku také nemůžete minout. Stejně jako Padovu, Vicenzu nebo Sirmione, další ze zajímavých lokalit…

23.5.2021

Booking.com