Modena

Modena (Itálie)

Modena je krásné a historické město v severní Itálii, které leží na jihu Pádské nížiny. Je známé svou bohatou kuchyní, výrobou tradičního balzamikového octa a automobilovým průmyslem. Je to také rodiště slavného operního tenora Luciana Pavarottiho a legendárního zakladatele Ferrari Enza Ferrariho.

Historie Modeny sahá až do etruské doby, kdy byla založena jako Mutna. V průběhu staletí byla součástí římské říše, langobardského království, franské říše a nakonec vévodství Modena a Reggio pod vládou rodu d’Este. V roce 1860 se stala součástí sjednocené Itálie.

Nejzajímavější památkou Modeny je katedrála z 12. století, která je spolu s gotickou zvonicí Torre della Ghirlandina a hlavním náměstím Piazza Grande zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Katedrála je zasvěcena svatému Geminianovi, patronovi města, a je mistrovským dílem románské architektury. Uvnitř si můžete prohlédnout nádherné sochy, fresky, mozaiky a relikviáře.

Dalšími atrakcemi pro turisty jsou Palazzo Ducale, bývalé sídlo vévodů d’Este, které dnes slouží jako vojenská akademie; Palazzo dei Musei, kde se nachází několik muzeí věnovaných historii, umění a kultuře Modeny; Palazzo Comunale, radnice s elegantními sály a galeriemi; a Teatro Comunale Luciano Pavarotti, jedno z nejstarších a nejkrásnějších divadel v Itálii.

Modena je také rájem pro milovníky dobrého jídla a pití. Zdejší specialitou je aceto balsamico, které se vyrábí z hroznového moštu a zraje v dubových sudech po dobu několika let. Můžete navštívit některou z výroben zvaných acetarie a ochutnat různé druhy balzamikového octa v kombinaci s pokrmy. Dalšími typickými produkty Modeny jsou parmazán, šunka, salám a tortellini. Pokud máte rádi víno, můžete si vybrat z místních odrůd jako Lambrusco, Pignoletto nebo Sangiovese.

Pro fanoušky rychlých aut je Modena také místem zaslíbeným. Narodil se zde Enzo Ferrari, zakladatel slavné automobilky Ferrari, která má své sídlo v nedalekém Maranellu. Můžete navštívit Muzeum Ferrari, kde si můžete prohlédnout historické i současné modely Ferrari, nebo se dokonce projet na okruhu Fiorano. Dalšími automobilkami spojenými s Modenou jsou Maserati, Pagani a De Tomaso.

Modena je také dobrým výchozím bodem pro poznávání dalších zajímavých měst v okolí. Například můžete navštívit Bolognu, hlavní město regionu Emilia-Romagna, které je známé svou univerzitou, bazilikou San Petronio a věžemi Asinelli a Garisenda. Nebo můžete jet do Parmy, města slavného sýra, šunky a opery. Dalšími možnostmi jsou Reggio Emilia, Ferrara, Mantova nebo Ravenna.

Modena je tedy město plné historie, kultury, gastronomie a zábavy, které stojí za návštěvu. Buon viaggio!

7.6.2023