Arcidosso

Arcidosso (Itálie)

Italské Toskánsko je nádherný region, který má co nabídnou jak vášnivých sportovcům, tak milovníkům historie a především italské renesance. Jeho název pochází již od starověkých Etrusků, kteří zde obývali oblast jménem Etrurie. Protože latinský název pro Etrusky zní Tusci, je nám již jasné, jak ke svému názvu přišel současný region. A připomínáme, že jeho hlavním městem je proslulá Florencie – město zasvěcené italské renesanci třináctého a čtrnáctého století, kde pobývali největší géniové tehdejší doby, například Dante Alighieri nebo Leonardo da Vinci. Měst s podobně historickou atmosférou a unikátní minulostí se však v Toskánskou nachází celá řada, za návštěvu stojí například Siena.

My i dnes představíme městečko Arcidosso, které si klade daleko skromnější nároky. Neobývá ho ani pět tisíc obyvatel a jeho historické dědictví je daleko méně rozsáhlé než u výše zmíněných obcí, zato pro turisty je jako dělané. Může totiž posloužit jako ideální výchozí bod při návštěvě dalších zajímavých míst v celém Toskánsku a i samo o sobě má rozhodně co nabídnout. A nemáme teď na mysli jen kvalitní ubytování či proslulou italskou stravu, ale například památky jako hradní pevnost rodu Aldobrandesků, kteří zde panovali mezi dvanáctým a čtrnáctým století. Samotná pevnost vznikla již kolem roku 1000. Stala se jádrem nového města, které začalo kolem vysokých a nedobytných hradeb rychle vznikat. Arcidosská pevnost je dnes centrem řady kulturních akcí, které lákají turisty i místní obyvatele Zejda v letní sezoně.

Ve středověku bylo z Arcidossa opevněné město, do kterého se dalo vstoupit pouze na několika místech. Hradby sice po staletí chránily obyvatele před okolním nepřítelem, nakonec však postupně přestaly plnit svůj účel a do dnešních dnů se dochovaly pouze ruiny. Souvisí s tím samozřejmě fakt, že Arcidosso se mezitím rozrostlo i za jejich hranice. EscortStars

Navštívit můžete celou řadu středověkých kostelů, zdobených unikátními freskami, které dodnes nedávají spát historikům, ani laickým zájemcům o italskou renesanci.

29.5.2019

Booking.com