Bordeaux

Bordeaux (Francie)

Tímhle městem protéká víno doslova proudem a není to jistě jen proto, že se nacházíme uprostřed sladké Francie. Přístavní město Bordeaux má dnes „jen“ čtvrt milionu obyvatel, od metropole Paříže jej dělí asi pět stovek kilometrů. Někdejší keltská Burdigala byla před dvěma tisíci lety ovládnuta římskými dobyvateli, později nezávislé středověké vévodství ovládla Francie. Slavná období dějin připomíná nejen centrální náměstí, ale také řada budov, které odolaly zubu času.

V roce 1870 zde krátce sídlila i francouzská vláda, město díky racionálnímu přístupu místních neutrpělo během druhé světové války prakticky žádné větší škody. A jaké pamětihodnosti že tu dnes můžeme obdivovat?

Je to hlavně to, co zůstalo ještě z dob Říma, ve třetím století zde vyrostl amfiteátr pro patnáct tisíc lidí (Palais Gallien). Pozadu ale jistě nezůstane ani středověká nebo raně novověká výstavba, reprezentovaná třeba gotickou bazilikou Saint Michel, jejíž věž dokonce o mnoho přesahuje magickou stometrovou hranici. Je tu však i Palais Rohan, který slouží už dvě staletí účelům radnice nebo starobylý románský kostel Saint-Bruno.

I v Evropě může být písečná duna, přesvědčíte se o tom nedaleko Bordeaux. Oblast Médoc pak nabídne vinařství, kterých v Evropě opravdu mnoho nenajdete. Ideální dobou pro návštěvu je konec jara, pokud si ale chcete vychutnat kromě památek i proslulé vinobraní, tak se zastavte na jihozápadě Francie spíše zkraje podzimu. Nakonec, vinařství tu určitě není jen jedno, pracuje tu v oboru asi deset tisíc lidí, a to na pěti tisících – samozřejmě různě velikých – vinic. I malí vinaři ale umí připravit vynikající nápoj, nezapomínejte na to…

Kromě Bordeaux však musíte bezpodmínečně navštívit i další přístavní město, kterým je Marseille na jihovýchodě Francie.

2.1.2019

Booking.com