Guérande

Guerande (Francie)

Středověké městečko situované do regionu Pays de la Loire, obklopené ze všech stran vodou. Tento kraj byl pro osídlení populární už v megalitických dobách, svědčí o tom řada monumentů a také památky na Venéty a Namnety. Vpád Vikingů, masakry ve středověku, ale také mohutné opevnění s desítkou věží, dlouhé půl druhého kilometru a tím pádem delší než třeba v báječném Carcassonne, nechybí ani proslulý vodní příkop. Snad škoda, že jen dvě procenta školních dětí se v roce 2008 na prvním stupni učila i bretonsky, protože tento krásný jazyk je už na pokraji vymření po meči i přeslici.

Guérande se odehrává i Balzacův román Béatrix, každoročně v srpnu se tu slaví keltský festival, květen zase patří festivalu zaměřenému na pozdní středověk. Památka není náhodná, už v této době přicházeli kupci z Rouenu, kteří rádi pořizovali prvotřídní sůl pro další přeprodej. Nejen Vannes (vzdálené na sedmdesát kilometrů od Guérande) a Nantes (zhruba dvacet kilometrů daleko) tak bohatla obchodem, protože zdejší solné pláže přinášejí produkt, co opravdu jinde nenajdeme.

Šestnáctitisícové městečko je obklopeno vodou z Atlantiku a zdejší salina už přináší po celé generace bohatství pro celý region – zdokumentováno je už tisíc let výroby v solných pánvích, ještě déle tu určitě žijí i stovky druhů ptactva. Solná plantáž láká k návštěvě, vždyť už jen onen původní název města – Gwenrann – znamená cosi jako bílá země, a to je jasná narážka Bretonců na slané zlato. Mimochodem, cestovatele jistě potěší, že tento region je s Prahou spojen přímou leteckou linkou, konkrétně pak doletíte do Nantes. Nezapomeňte si pak prohlédnout ani megality v Carnacu, které jsou prosycené magickou atmosférou dávných staletí.

17.6.2021

Booking.com