Remeš

Remeš (Francie)

Město, kde probíhala nejedna korunovace francouzských panovníků. Co ještě chtít více? Právě v Remeši dýchala evropská historie z plných plic, a to už od dob založení latinské osady Durocortorum. Dnes tu žije necelých dvě stě tisíc obyvatel a rozhodně není divu, že partnerskými městy jsou třeba italská Florencie nebo naše Kutná Hora. Sídlí tu arcibiskup, můžete si dát ke kávě výbornou delikatesu – růžové sušenky – nebo si připomenout historii tří slavných bitev, z nichž jedné se zúčastnil i Napoleon Bonaparte. A co dalšího je v Remeši k vidění?

Hlavním symbolem města je katedrála Notre-Dame de Reims, kde byl korunován i Karel VII., po slavných triumfech Jany z Arku. Čistá gotika ve své nejkrásnější podobě, která se samozřejmě pyšní zápisem i na seznam UNESCO. Interiér vám skutečně vezme dech, skoro pět tisíc metrů čtverečních, délka sto padesáti metrů, výška dalších třiadevadesát metrů, přes dva tisíce různých soch! Další významný kousek remešské architektury, arcibiskupský Palác Tau byl vystavěn na přelomu patnáctého a šestnáctého věku, přístupný veřejnosti je ale teprve necelých padesát let!

S gotikou ale ještě nekončíme, protože právě její největší perly lze obdivovat nejen v Paříži, ale také právě v Remeši. Bazilika svatého Remigia z dvanáctého století byla během francouzské revoluce značně poškozena, totéž platí i pro závěrečný rok první světové války, naštěstí – dochovala se alespoň část někdejší nádhery věků.

Mimochodem, abychom neustále nebyli jen ponořeni uprostřed architektury, Remeš je také srdcem kraje Champagne, kde se zrodil stejnojmenný omamný nápoj. Kromě vinných sklepů si užijte i nedaleké křídové jeskyně. Ano, křída se tu těžila spoustu let, určitě ale nezapomeňte na návštěvu Štrasburku, města, kde se mísí německé a francouzské vlivy…

17.4.2019

Booking.com