Linec

Linec (Rakousko)

Jistě, nejvýznamnější rakouské město je bezesporu Vídeň, ale opomenout právě Linec (chcete-li Linz), by byl obrovský hřích. Metropole takzvaného Horního Rakouska má asi dvě stě tisíc stálých obyvatel a přes dva tisíce let starou historii osídlení. Římané tu založili městečko Lentia, v roce 1207 byl Linec povýšen na město. Následuje mohutný ekonomický rozvoj, vrcholící i možností stavět most přes Dunaj, což do té doby (1497) směla jen Vídeň a Krems.

Linecké koláče určitě zná každý, skoro čtyři století starý recept je známý nejen v Rakousku. Pokud jde o architektonické skvosty, určitě nevynechejte největší kostel v zemi – Mariánský chrám (Mariendom), věž je prakticky skoro tak vysoká, jako je tomu u vídeňského Stephansdomu. Hlavní náměstí Lince pak nabídne hlavně barokní podívanou, pokračujme ale i dalšími sakrálními památkami. Je to třeba poutní bazilika Pöstlingberg, která se tyčí vysoko nad městem a dostanete se na ní po krátké cestě vlakem – ano, funguje tu doslova horská železnice (neboli adhezní dráha), opravdu dobrý pozor snad jen na to obrovské převýšení!

Je tu také jedna z nejzajímavějších botanických zahrad Evropy, na čtyřech hektarech je totiž více než deset tisíc druhů rostlin, nevyjímaje ani obligátní kaktusy nebo orchideje. Zajímavým je také Linecký zámek (Linzer Schloss), v němž sídlil i císař Fridrich III., jehož srdce je ale uloženo v nedalekém městském farním kostele (Stadtpfarrkirche). Pokud ale chcete za nákupy, vyrazte do Landstraße, která je skoro kopií vídeňské Mariahilfer Straße.

Rakousko však symbolizují ještě jiné skvosty, kromě Vídně vás musíme nalákat také do města jménem Štýr (Steyr), které má čtyřicet tisíc obyvatel a nabízí řadu zámků a kostelů. Salcburk jistě netřeba představovat, že?

8.4.2022

Booking.com