Feldkirch

Feldkirch (Rakousko)

Klasické historické město Rakouska, kterému neodolá milovník přírody ani koupání – nachází se totiž nedaleko Bodensee (tedy Bodamského jezera). Žije tu asi třicet tisíc lidí a jde o nejzápadněji položené okresní město moderního Rakouska. Vždyť třeba Švýcarsko je šest kilometrů daleko, zato Lichtenštejnsko jen dva. Již ve starověku tu bylo menší sídlo, Římané ale nepřikládali oblasti takový význam a rozkvět přišel teprve až v době pokarolinské. Ve třináctém století je pak Feldkirch zmíněn v pramenech s uvedením plných městských práv. A mladé město díky obchodu s Italy a Němci hodně bohatlo…

O rozvoj kraje se jistě zasloužil i velký hrad Schattenburg, jenž se nad krajem tyčí už od poloviny třináctého věku, díky hraběti jménem Hugo von Montfort. Zajímavostí historie je i zdejší povstání řemeslníků proti měšťanům na začátku patnáctého století, jež nicméně nedopadlo podle původního očekávání vzbouřenců. Samotný Schattenburg je v držení města, jež chátrající hrad vykoupilo za relativně symbolickou částku asi osmi stovek zlatek v roce 1825. Už sto let se po částech rekonstruuje, každoročně sem přijde pár desítek tisíc návštěvníků, mířících i do místního muzea.

Úctu vzbuzuje i městské opevnění, ozdobené několika velkými věžemi a zvonicí, největší v celém Voralbersku. Na své si přijdou i milovníci sakrálních staveb, protože kapucínský klášter pamatuje čtyři staletí a katedrála svatého Mikuláše, původně románská, se poprvé zmiňuje s koncem třináctého věku. Bohužel při několika požárech hodně utrpěla a přestavěla se v gotickém slohu. Světským stavbám města dominuje třeba Lichtenštejnský palác, dnes sloužící coby archiv s knihovnou.

Když se řekne Rakousko, určitě se kromě Feldkirchu vybaví i nedaleký Bregenz. A možná také Innsbruck, který snad ani nemusíme dlouze uvádět!

21.5.2020

Booking.com