Štýr

Štýr (Rakousko)

Vánoce jsou v tomto rakouském městečku skutečně nádherné, předvánoční trhy si skutečně užije každý – pokud tedy nemíříte jen a pouze do Vídně. Historické město Štýr (chcete-li Steyr) nabídne i Pöttmesserův betlém s více než osmi stovkami figurek. Krásný mechanický betlém, do jehož pohybu hrají varhany, je nezapomenutelný hlavně pro naše nejmenší, na jeho tvorbě se mimochodem podílel i český rodák Karel Klauda. Tak proč sem vlastně nevzít děti, když se Štýru běžně přezdívá „Ježíškovo městečko“?

Centrum města je plné klidu, a to i během vánočních svátků. Štýr, nacházející se na soutoku řek Enns a Steyr, nabídne i zámek Lamberg, jehož stavitelé měli velká panství například i na Moravě. Nejstarší budovu ve městě představuje Bummerlhaus, gotická stavba pochází z poloviny patnáctého věku. Dejte si proto pečená jablíčka nebo hrst pražených mandlí a zastavte se v každodenním shonu, vždyť ten není vůbec zdravý pro tělo! Orazítkujte si přání na Vánoční poště, která funguje už více než sedm desetiletí a pošlete dopis přímo Ježíškovi, jaký dárek byste vlastně rádi?

Štýr byl založen Římany, takže spoustu odkazů na antickou epochu najdete v místním muzeu. Město změnilo svůj ráz hlavně na konci první poloviny devatenáctého století, bohužel se tak stalo kvůli velkému požáru. Jádro ale zůstalo zachovalé, takže od gotiky do devatenáctého století tu máme pestrou paletu zajímavých staveb.

Samozřejmě ale nezůstávejme jen zde, protože Rakousko doslova hraje všemi barvami. Kromě Štýru a Vídně totiž musíme zmínit i další malebná města, kde samozřejmě nechybí tradiční vánoční atmosféra a pořádná porce historie jako bonus. Jde především o Linec a Salcburk, město, kde se zrodila ikona jménem Wolfgang Amadeus Mozart…

22.11.2020

Booking.com