Catania

Catania (Itálie)

Fakt, že Sicílie skutečně není jen o Palermu, ví snad každý ostřílený cestovatel. Catania (chcete-li počeštěle Katánie) je druhým největším městem tohoto středomořského ostrova, kde se vystřídalo spoustu různých národností a vladařů. Původně řecká osada, která vykvetla do centra pod vládou aragonských panovníků. Památek odkazujících na slavnou historii regionu je tu ale celá řada, takže kde vlastně začneme?

Velká spousta památek pochází z barokního období, ale pozadu nezůstávají ani ty antické. Tak třeba právě římské divadlo pro sedm tisíc diváků vzešlo z někdejší scény z pátého století před Kristem. Castello Ursino, hrad, který zde vybudovali Byzantinci z lávového kamene, vyplenili jej Arabové a vládl odtud například i Fridrich II. Štaufský byl až donedávna zalit částečně lávou. Novorenesanční divadlo pojmenované po Vincenzu Bellinim nebo římský amfiteátr, kam se vešlo tolik osob, kolik dnes chodí na slovutnou NHL do zámořských arén? Nebo katedrála – Dóm svaté Agáty – trojlodní bazilika z jedenáctého věku, která se dočkala náročné rekonstrukce v sedmnáctém století po těžkém zemětřesení? Těch možností je tu skutečně více než dost a zdaleka ještě nejsme u konce…

Vlastně jen co by kamenem dohodil je sopka Etna, která poznamenala poměrně neblaze dlouhé dějiny Catanie. Její lávu dokázala prý zastavit svatá Agáta pouhou silou svého pláště, světice ale skončila svůj život pod lvími drápy ve zdejším amfiteátru. Fontána se sochou slona, která je symbolem města, v němž žije na tři sta tisíc obyvatel, se inspirovala nejspíše v římském vzoru. K vidění je zde i několikero klášterů, bývalá jezuitská kolej a sídlo radnice je vlastně také architektonickou památkou. Itálie, to je však i Neapol – vydejte se do pevninské Itálie!

28.6.2020

Booking.com