Portogruaro

Portogruaro (Itálie)

Název sice evokuje Portugalsko, Portogruaro ale leží v jiné středomořské zemi – v Itálii, což je vlastně pro Čecha dobrá zpráva. Cestu sem zvládnete i autem, a pokud jste ještě nebyli v Benátkách, pak by se Portogruaro mohlo stát ideálním výchozím bodem. Samotné město má asi dvacet šest tisíc obyvatel, a nabízí celou řadu zajímavostí, nicméně jistě oceníte možnost podívat se i do okolí a poznat zdejší krajinu.

Benátsko je považováno za jeden z nejkrásnějších regionů celé Itálie. Není divu, vždyť kromě překrásné přírody nabízí i unikátní historické dědictví. A kdo si na historii nepotrpí, toho jistě potěší blízkost přímořských letovisek. Možnost vykoupat se v křišťálově čisté a osvěžující vodě během letních dnů ocení určitě každý milovník klasických dovolených u Jadranu. Právě Jaderské moře totiž omývá břehy benátského regionu. Pobřeží je poseté oblíbenými destinacemi, kam se jezdí za teplem a odpočinkem, jako jsou Bibione, Caorle, nebo Lignano Sabbiadoro. Samotné Portogruaro však přímo u moře neleží, může se pochlubit „pouze“ protékající řekou Lemene. Ovšem nadmořská výška 7 metrů dává tušit, že k pláži to zase tak daleko nebude.

Oficiálně bylo Portogruaro založeno v roce 1140, je tedy logické, že staletí trvající vývoj po sebe zanechal nějaké ty památky. Zpočátku se jednalo o nepříliš významný rybářský přístav, později zde byla postavena tvrz a krátce na to přešla vznikající vesnice pod správu Benátek. Portogruaro relativně prosperovalo, na počátku devatenáctého století však připadlo pod Rakousko-Uhersko a zpod této nadvlády se vymanilo teprve o několik desítek let později, když se v roce 1868 přidalo k nově vznikajícímu státu – samostatné Itálii. Od té doby počet obyvatel i hospodářství Portogruara stabilně vzrůstá. Jedním z pilířů zdejší ekonomiky je – světě div se – víno.

Pokud se nacházíte v této části Itálie, zkuste vyrazit do předhůří Alp do městečka Cividale del Friuli, kde si můžete prohlédnout historické centrum a Ďáblův most (Ponte del Diavolo).

5.8.2016

Booking.com