Jilemnice

Jilemnice (Česká republika)

Ačkoliv jsme město Jilemnice nazvali jako Branou do Krkonoš, nutno dodat že se o tento název pravidelně přetahuje s jinými městy, které taktéž leží na úpatí těch největších hor, které Česká republika má. Jedná se o poměrně malé horské městečko se zhruba 5 tisíci obyvateli – například navštěvovaný Harrachov jich má ještě 3x méně. Jilemnice má však co nabídnout hlavně z hlediska památek.

Těmi nejzajímavějšími stavbami jsou určitě kostely či kaple, kterých ve městě najdeme více než dost. Za zmínku určitě stojí Kaple Božího těla, Kaplička sv. Isidora nebo velmi známý Kostel sv. Vavřince. Rozhodně se však nejedná o jediné církevní památky, které v Jilemnici jsou. Je to dáno hlavně díky rozvoji křesťanství, kdy nábožensky založených lidí bylo v minulých obdobích mnohem více než nyní. V tomto ohledu je celá Česká republika v pozvolném úpadku.

Mezi další zajímavá místa určitě patří celá řada historických městských domů, které jsou typické pro svůj tvar a také podloubí. Jedná se především o domy, které obklopují centrální místo ve městě, a to Masarykovo náměstí. Právě to bývá u mnohých lidí startovním bodem jejich výletů. Na stejném náměstí samozřejmě najdeme i radnici, se svou typickou a poměrně vysokou věží.

Při svém putování jistě narazíme i na celou řadu soch. Ať už se jedná o sousoší P. Marie, sv. Barbory a sv. Maří Magdalény, nebo sochu sv. Josefa, či velmi zajímavou sochu sv. Jana Nepomuckého, kterých má Jilemnice hned několik. To vše doplňuje také náhrobek lyžaře Bohumila Hanče. Tím se pomalu dostáváme i k oblibě sportovní aktivit, kterými se Jilemnice může pyšnit. Zatímco milovníci dobrého vína a rovinatých oblastí raději navštíví Mikulov, milovníci lyžování vyrazí raději do Jilemnice. Tím je Česká republika tak rozmanitá. Spolu s tím je nutné říci, že ať už vyrazíte kamkoliv, určitě vás tam čeká řada zajímavých míst.

25.7.2014

Booking.com