Třebíč

Třebíč (Česká republika)

Město, kde žila početná židovská enkláva a za pozůstatky jejího osídlení dodnes jezdí tisíce turistů. Třebíč je jedním z největších měst v kraji Vysočina, žije zde 36 tisíc lidí a historie se tu už píše nejméně sedm staletí. Jihlava je vzdálená dobrých třicet kilometrů, Brno je ještě jednou tak daleko. Už jen fakt, že historické centrum Třebíče – židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa, jsou už pěkných pár let na seznamu UNESCO, jistě něco znamená. Prestiž města totiž rázem stoupla!

Třebíčská židovská čtvrť, které se také přezdívalo Zámostí (nebo jednoduše Židy), se rozprostírá na zhruba šesti hektarech a žije zde dnes více než tři sta lidí. Rozvíjela se již od dvanáctého století, zachoval se tu hřbitov ze sedmnáctého století a dvě synagogy, stejně jako bezpočet domů, prohlédnout si můžete i zdejší školu. Ghetto přežilo i několik větších pogromů, nicméně v posledních generacích se původní usedlíci vystěhovali napříč republikou.

Dominantou Třebíče je i více než sedmdesát metrů vysoká městská věž, kterou najdeme ve Vnitřním městě. Najdeme tu ale i několikero městských parků – například proslulé Lorenzovy sady pamatují už více než sto let. Třebíč je Mekkou soukeníků, kteří zde měli početný cech a velmi dobře se tu dařilo také lihovarnictví a papírnictví. A samozřejmě, Třebíč má i zámek, který jako by z oka vypadl tomu jindřichohradeckému! Sídlí zde také muzeum věnované historii Vysočiny.

Turisté sem míří hlavně z německy mluvících zemí, díky čemuž město opravdu kvete – a to platí i pro někdejší židovskou čtvrť, jíž se podařilo úspěšně rekonstruovat. Samozřejmě ale není Třebíč jedinou možnou zastávkou v srdci Vysočiny. Tento region nabídne i Jihlavu s jejím tajuplným podzemím, Česká republika je totiž plná skvostů.

18.10.2019

Booking.com