Frýdek-Místek

Frýdek-Místek (Česká republika)

Na pomezí Slezska, Polska a Slovenska se nachází město, které je pomyslnou bránou do Beskyd. Na mapě je již od válečných let, jak už název napovídá, vzniklo sloučením dvou měst – Frýdku a Místku. Historické prameny hovoří o osídlení v této lokalitě už od třináctého věku, v současné době zde žije přes padesát tisíc obyvatel. Díky propojení s dálnicemi D48 a D56 jde pak o velkou křižovatku cest, a to nejen pro turisty. Co zajímavého na nás tedy ve Frýdku-Místku vlastně čeká?

Jednou z největších atrakcí pro cestovatele je frýdecký zámek, jenž hostí už dlouhá léta Muzeum Beskyd, v němž najdete více než dva tisíce zajímavých položek. Ještě v podobě hradu je poprvé zmiňován v roce 1327. Samozřejmě přešel řadou přestaveb, renesanční a klasicistní prvky dnešního zámku jsou jasně vidět. Na prohlídkové trase navštívíte i zámeckou věž nebo kapli svaté Barbory.

Pokud jde o sakrální architekturu, Frýdek-Místek nabízí barokní baziliku Navštívení Panny Marie, která byla dostavěná v závěru osmnáctého století. Dvě šedesátimetrové věže, oltář se sochou Panny Marie Frýdecké, osmička kaplí a Křížová cesta vedoucí poblíž této klasické římskokatolické stavby, to jsou základní orientační body pro turisty. Právě tato Křížová cesta je tvořená čtrnácti zděnými kapličkami a byla po přelomu tisíciletí zajímavě zrekonstruována. Zapomenout bychom neměli ani na Židovský hřbitov, jehož výstavba spadá do závěru devatenáctého století. Zhruba patnáct tisíc metrů čtverečních ale dnes není v nejlepším stavu, hřbitov se pouze udržuje. Pokud se zajímáte o židovské dějiny, bude možná lepší v rámci České republiky navštívit Třebíč.

A co okolí Frýdku-Místku? Kromě Karviné, Ostravy nebo třeba Českého Těšína k procházce láká určitě také vodní nádrž Olešná s aquaparkem nebo víceúčelová sportovní hala Polárka. Rodiště Pavla Dobeše, Ivany Chýlkové nebo Tomáše Kočka jistě stojí za návštěvu, že?

30.6.2022