Podivín

Podivín (Česká republika)

Bezmála tři tisíce obyvatel České republiky má v občanském průkazu uvedeno, že obývají město jménem Podivín. Sídlo s pozoruhodným názvem leží v okrese Břeclav na jižní Moravě, v nadmořské výšce cca 170 metrů. Obklopují jej úrodné nížiny Dolnomoravského úvalu, kde se pěstují proslulé jihomoravské plodiny – například ovoce nebo okurky nakládačky. My však zůstaneme v Podivíně a představíme si ho o něco podrobněji.

Rozklíčovat tajemství názvu města se dlouhou dobu pokoušela celá řada badatelů – všichni zatím marně. Jisté je, že v oblasti dnešního města Podivín existoval již dávno před jeho založením stejnojmenných hrad, který se však německy nazýval - poněkud netypicky – Kostel. Kde se vzalo slovo „Podivín“, zda existuje nějaký souvislost s blízkým hradem Děvín nebo zdejším šlechticem Podivem, o tom se stále vedou spory. O hradu známém jako Podivín se nicméně zmiňuje již Kosmova Kronika česká a jako jeho zakladatele uvádí právě pokřtěného žida Podivu.

Ale není to jediný hrad, který je v Podivíně k vidění. Za návštěvu rozhodně stojí umělá zřícenina Janohrad (Janův hrad) vystavěná na počátku devatenáctého století podle tehdejšího romantického zvyku napodobovat ruiny starých hradů. Tu podivínskou si nechal postavit kníže Jan I. z Lichtenštejna a není bez zajímavosti, že celého projektu se ujal český architekt J. L. Hardtmuth, známý ponejvíce jako vynálezce tužky a zakladatel slavné tužkárny. https://roksa.ch

Ale zpět k Podivínu – až tu jednou budete (a návštěvu můžete spojit s výletem do nedaleké Lednice) nenechte si ujít ani další pamětihodnosti tohoto podivuhodně pozoruhodného města. Tak třeba židovský hřbitov s obřadní vstupní halou, jehož základy se datují již do sedmnáctého století, nebo místní chodby a sklepení přístupné veřejnosti, památku na přítomnost novokřtěnců.

1.12.2016

Booking.com