Opava
Přes padesát tisíc obyvatel má město, kde už více než sto let jezdí tramvaje a v němž najdeme pestrou nabídku sakrální architektury. Opava je centrem někdejšího knížectví, které si jistě každý pamatuje díky nemanželskému synu Přemysla Otakara II. Mikulášovi. Ale také místem spjatým s Petrem Bezručem nebo Borisem Rösnerem, po prvním jmenovaným je dokonce pojmenován každoroční kulturní festival. A jaké významné stavby na nás v Opavě čekají?
Cestovatele jistě zaujme nejen jednolodní kostel Nejsvětější Trojice, jenž je chráněnou kulturní památkou České republiky, ale také konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, pocházející ze čtrnáctého století a nesoucí v sobě ducha klasické gotiky. Pokud máte tento stavební sloh rádi, nabízí se také kaple svatého Kříže z roku 1394.
Milovníkům renesance se pak jistě zalíbí městská věž Hláska, která nabídne i perfektní rozhled do okolí regionu, kde můžete navštívit města jako Ostrava nebo Hranice. Dnes v Hlásce sídlí městský magistrát, renesanční stavba ze začátku sedmnáctého století byla přestavována do modernější podoby mezi léty 1902 a 1903. Baroko pak připomene Dům U Bílého koníčka, ale také Blücherův palác, který bohužel dnes není v příliš dobrém stavu.
Když se řekne Opava, nesmíme zapomenout nejen na Slezské zemské muzeum ze začátku devatenáctého století, ale hlavně Slezské divadlo, jehož základní kámen byl položen v roce 1804 a které se nese v duchu novorenesančním. Další velkou kulturní památkou je Městský dům kultury Petra Bezruče, kde se pořádají koncerty, svatby a další události. Stavba z počátku dvacátého věku má novou fasádu z přelomu tisíciletí. Patronkou Opavy je svatá Hedvika, jejíž jméno nese nejen náměstí, ale i jednolodní modernistický kostel z doby První republiky.
21.4.2022
Nejnovější
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu
- Litomyšl: renesanční perla na česko-moravské hranici
- Rakousko, Velká Fatra a Pécs: Letní dovolená par excellence