Burgos

Burgos (Španělsko)

Snad není žádného významnějšího španělského města, v jehož panoramatu by se nevyjímala unikátní katedrála nebo jiná dominanta. Nejinak tomu je i u bezmála dvousettisícového Burgosu, města v provincii Kastilie a Leon, které za občanské války v letech 1936 – 1939 platilo za sídlo frankistické vlády. Dnes už je to vše minulostí, zato budoucnost města je takřka jistá: turisté o něj zájem jen tak neztratí. Což v konkurenci dalších španělských velkoměst, jako Madrid, Barcelona, Granada, Bilbao či Sevilla, rozhodně není nic jednoduchého. I my se do Burgosu podíváme trochu podrobněji, aby nám neunikly důležité podrobnosti.

Kastilie je vnitrozemský region zhruba na severozápadě Španělska, zároveň největší region vůbec. Město Burgos se nachází v jeho severní polovině. První archeologické důkazy o osídlení této oblasti spadají již do dob roku 4 500 před naším letopočtem, tedy mladší doby kamenné. Od té doby však Burgos ušel značný kus cesty, a dnes zde spatříte rozsáhlou metropoli, která byla oficiálně založena v roce 884 kastilským hrabětem Diegem Rodríguezem Porcelosem. Původní funkce obce byla čistě vojenská, Burgos totiž leží na březích řeky Arlanzón, jednalo se tedy o výhodnou polohu. Připomeňme, že slovo burgo španělsky znamená „pevnost“.

Na příkaz krále bylo nové město osídleno a rozšiřovalo se, osamostatnilo se a svého času bylo dokonce hlavním městem celé Kastilie. Kvůli sporům mezi městy Valladolid, Burgos a Leon však následně Kastilie o hlavní město přišla a to dodnes nebylo oficiálně ustanoveno. Již od svého založení však Burgos platil za rušné a živé místo, díky strategické pozici přitahovalo odnepaměti nové obyvatele a jejich obchodní aktivity. Vyrostla zde slavná katedrála i mnoho dalších důležitých staveb a pochází odtud množství slavných španělských rodáků.

15.8.2016

Booking.com