Vigo

Vigo (Španělsko)

Centrum Galicie, které omývá Atlantik a prakticky v dohledu má portugalské hranice. Město, jako je Vigo, má za sebou řadu bitev mezi Španělskem, Tureckem a anglickými námořníky, z dřívější římské usedlosti, nazvané vicus spacorum, tedy vlastně malá vesnička, dnes vykvetlo krásné město. A o květu nemluvíme náhodou, protože symbolem Viga jsou olivy a olivový olej. Cidade Olívica, přesně tak se mu totiž přezdívá mezi místními.

Začátek historie Viga jako města se začal psát až v osmnáctém století a výraznější rozvoj musel ještě pár generací počkat, ale pěstování oliv a rybolov zajišťují prosperitu i dnes. O co pomalejší rozjezd, o to větší stabilita, jak to, tak bývá, podobně může mluvit i La Coruňa. A samozřejmě, hlavním tahákem pro turisty nejsou památky, ale především větrné pláže poblíž vln Atlantiku, kde si mohou cestovatelé užít pestrou nabídku vodních sportů. Pláže jsou jako takové hodně prostorné a své místo tak najdete i pro líné opalování.

Poutníky lákalo Santiago de Compostela, spoustu atrakcí ale najdete i v Portu, co zajímavého ještě Španělsko v podobě Viga nabízí? Olivové plantáže všude kolem, to je zelenkavý odpočinek pro oči unavené počítačem. V historickém centru čeká pevnost ze sedmnáctého století nebo kolegiátní kostel Santa Maria de Vigo, jenž v sobě nese klasicistní prvky a byl vystavěn mezi léty 1816 a 1836. Úzké uličky připomenou Itálii a sesterskými městy jsou i Buenos Aires a Caracas. Snad jen škoda, že MHD podle mnoha cestovatelů pořádně vázne, a kromě autobusů se musíte všude dopravit po svých nebo si půjčit auto – a to dělá hluk.

Park Castro nabídne krásný výhled na město, nenechte si proto ujít krátkou procházku. Ve Vigu najdete i pár muzeí a nikoho jistě nepřekvapí, že jedno z nich je přímo věnované moři. A pozor, galicijštinu, originální nářečí, zde pořád ještě uslyšíte – i když je škoda, že méně než v minulých generacích, což platí třeba i o lužické srbštině…

13.8.2022