Merida

Merida (Španělsko)

Na tomto městě lákají turisty hlavně zdejší antické památky, kterých je tu opravdu požehnaně (mimochodem, vůbec nejvíc v rámci celého Španělska). Mérida vznikla před více než dvěma tisíci lety díky vysloužilcům z římských legií, brzy nabyla na významu a stala se metropolí provincie Lusitania. Co zajímavého tedy můžeme v tomto malebném regionu obdivovat?

Šedesátitisícové město nabízí mimo jiné i památky, které jsou zařazeny do prestižního seznamu UNESCO, což jistě hovoří za vše. Za zmínku stojí například zdejší kamenný most přes řeku Guadiana, jenž střeží velká pevnost Alcazaba (moderní pojmenování je z arabštiny, právě muslimští dobyvatelé si původní římskou tvrz přisvojili a opravili). V Méridě je také obrovský amfiteátr, kam se v dobách největší antické slávy města vešlo i patnáct tisíc návštěvníků, ale i divadlo, které nabízelo oproti amfiteátru zhruba třetinovou kapacitu – a dodnes se tu konají zajímavé festivaly, stačí si jen pohlídat termín.

Zdejší archeologické lokality rozhodně nejsou nepřístupné veřejnosti, drtivou většinu památek z dob Říma si lze prohlédnout opravdu zblízka. Nejvzácnější nálezy pak schraňuje městské muzeum de Arte Romano (tedy věnované římskému umění), které je v provozu už více než třicet let. A zajímavost na závěr? Podobně jako v případě jiných měst, i Mérida má své jmenovce po celém světě. Stejnojmenné městečko najdeme například ve Venezuele.

Španělsko však nabízí mnohem více zajímavých lokalit, zkuste třeba Salamancu, která je nejen klasickým univerzitním městem, ale nabízí i několik zajímavých památek. Historické centrum města je už pěknou řádku let na seznamech UNESCO. Od věci není navštívit ani proslulé město Sevilla, které nabízí rovněž pestrou kolekci antických památek, které se prolínají s odkazy na někdejší muslimskou přítomnost na poloostrově.

14.1.2018

Booking.com