Capdepera

Capdepera (Mallorca - Španělsko)

Jen pár tisíc obyvatel, na první pohled opravdu nic významného proti Palma de Mallorca nebo dalším centrům ostrova Mallorca. Ale první zdání klame, protože už v antických dobách tu bylo velké středisko, které se Římanům vyplatilo pořádně opevnit. Nynější městské opevnění pochází ještě z arabských dob, protože Maurové upevňovali svou nadvládu nejen na Pyrenejském poloostrově, ale i přilehlých ostrovech a ostrůvcích, Mallorku rozhodně nevyjímaje!

Pro křesťany znovudobyl místní sídla Jakub I. Aragonský, ale když si podrobil Palmu, Capdepera i díky obrannému valu vzdorovala ještě poměrně dlouho, dokonce až do roku 1230. Ráz města se přitom od té doby v podstatě nezměnil, takže tu máme středověk doslova jako na dlani. Pár pěších zón, promenáda přímo u moře a zbrusu nové hotely, které kontrastují s historickými památkami dávných staletí.

Na zdejší hrad se dostanete během letních dnů mezi devátou a dvacátou hodinou, v zimě je otevírací doba o tří hodiny kratší, takže se sem podíváte jen do pěti odpoledne. Vstupné dvě eura, v noci vám hrad posvítí na okolí. Hrad a opevnění odolalo i útokům arabských pirátů, obranná věž a její portál jsou ze šestnáctého věku.

Třeba Alcúdia stojí za návštěvu určitě také, zvláště pro milovníky historie, ale co všechno nám ještě nabídne Capdepera? Jde o oblast, v níž se nachází skvělé letovisko Cala Rajada, které učaruje hlavně mladším ročníkům. Pláže a klidné vody, golf, potápění nebo surfing a další vodní sporty. Z letiště sem pojedete něco přes hodinu, když se vypravíte autem, využít ale můžete i pravidelný autobusový spoj. Město a jeho okolí nabídne i duny, hrad Castell de Capdepera a sladkovodní pramen Sa Font de Sa Cala, jenž se vlévá do Středozemního moře.

17.10.2022

Booking.com