Granada

Granada (Španělsko)

V naše putování po Španělsku budeme pokračovat v Granadě (Andalusie), městu, o kterém jistě již většina z nás slyšela. Aby taky ne – vždyť z hlediska historického dědictví se jedná takřka o španělskou metropoli. Podobně jako třeba Sevilla, Barcelona či Cordóba – a mnoho dalších…  Jde o 18. největší město Španělska a obývá ji téměř čtvrt milionu obyvatel. Granada leží na soutoku čtyř řek, na úpatí pohoří Sierra Nevada a v těsné blízkosti úrodné plošiny Vega de Granada.

V názvu města je čitelný odkaz na granátová jablka, která se rovněž považují za symbol Granady; sladké ovoce se objevuje i na vlajce. Není však jisté, zda je tato etymologie správná. Existuje totiž i teorie o tom, že název odkazuje na arabské Gar-anat, tedy „vrch poutníků“. Což je v kombinaci s blízkými horami vlastně dost možné. Pravdou však je i to, že granátová jablka nejsou v této oblasti ničím výjimečným a na pultech ovocnářů jsou naprosto běžně k dostání. Po krátkém geografickém exkurzu se zaměříme na historii – tu si v Granadě budete připomínat doslova na každém kroku. Snad z každého místa ve městě je výhled na nádhernou dominantu celé Granady, zdejší katedrálu.

Tou zcela nejznámější pamětihodností však je zcela jistě komplex Alhambra, tedy „Rudý hrad“. Komplex paláců a pevností z dvanáctého až třináctého století byl postaven pro tehdejší maurské panovníky. Ovšem v roce 1492 došlo k dobytí Granady Španěly, a tak Španělsko přišlo o poslední muslimskou pevnost. Památku na muslimskou přítomnost v Granadě nabízí třeba i dochovaný letní palác Generalife, vystavěný v raném čtrnáctém století. Společně s Alhambrou a historickou čtvrtí Albayzín byl v roce 1984 zapsáno na seznam světového kulturního a historického dědictví UNESCO. Čtvrť Albayzín mimochodem také rozhodně stojí za vidění, z dob maurské nadvlády zde totiž zbylo bludiště úzkých uliček a nezapomenutelná typická architektura.

8.9.2016

Komentáře