Granada

Granada (Španělsko)

V naše putování po Španělsku budeme pokračovat v Granadě (Andalusie), městu, o kterém jistě již většina z nás slyšela. Aby taky ne – vždyť z hlediska historického dědictví se jedná takřka o španělskou metropoli. Podobně jako třeba Sevilla, Barcelona či Cordóba – a mnoho dalších…  Jde o 18. největší město Španělska a obývá ji téměř čtvrt milionu obyvatel. Granada leží na soutoku čtyř řek, na úpatí pohoří Sierra Nevada a v těsné blízkosti úrodné plošiny Vega de Granada.

V názvu města je čitelný odkaz na granátová jablka, která se rovněž považují za symbol Granady; sladké ovoce se objevuje i na vlajce. Není však jisté, zda je tato etymologie správná. Existuje totiž i teorie o tom, že název odkazuje na arabské Gar-anat, tedy „vrch poutníků“. Což je v kombinaci s blízkými horami vlastně dost možné. Pravdou však je i to, že granátová jablka nejsou v této oblasti ničím výjimečným a na pultech ovocnářů jsou naprosto běžně k dostání. Po krátkém geografickém exkurzu se zaměříme na historii – tu si v Granadě budete připomínat doslova na každém kroku. Snad z každého místa ve městě je výhled na nádhernou dominantu celé Granady, zdejší katedrálu.

Tou zcela nejznámější pamětihodností však je zcela jistě komplex Alhambra, tedy „Rudý hrad“. Komplex paláců a pevností z dvanáctého až třináctého století byl postaven pro tehdejší maurské panovníky. Ovšem v roce 1492 došlo k dobytí Granady Španěly, a tak Španělsko přišlo o poslední muslimskou pevnost. Památku na muslimskou přítomnost v Granadě nabízí třeba i dochovaný letní palác Generalife, vystavěný v raném čtrnáctém století. Společně s Alhambrou a historickou čtvrtí Albayzín byl v roce 1984 zapsáno na seznam světového kulturního a historického dědictví UNESCO. Čtvrť Albayzín mimochodem také rozhodně stojí za vidění, z dob maurské nadvlády zde totiž zbylo bludiště úzkých uliček a nezapomenutelná typická architektura. To je jeden z hlavních rozdílů mezi online a živým pokerem . Při hraní online můžeme vidět doslova třicetkrát, čtyřicetkrát nebo dokonce padesátkrát více hand za hodinu než při živé hře. Pro některé hráče je to atraktivní, protože si užívají neustálou akci. Pro ostatní je však rychlost hry nevýhodou, protože jim bere část zábavy z pokeru.

8.9.2016