Noja

Noja (Španělsko)

Noja je městečko a oblíbená turistická lokalita v regionu Kantábrie v severním Španělsku. Nachází se přibližně půl hodiny jízdy od města Santander a Bilbao je vzdálené asi hodinu cesty autem. Nedaleko se nachází také San Sebastian nebo baskické hlavní město Vitoria. Noja je opravdu dosti malé město, populace zde čítá pouhých zhruba dva a půl tisíce obyvatel.

Původ názvu Noya může mít více významů. Podle některých pramenů může vycházet z galicijského slova Noya, ale název může mít kořen také v keltském slově "nouika", které vlastně označuje něco nového.

Historie tohoto místa oficiálně sahá do roku 927, kdy se objevují první písemné zmínky. O životě před tímto rokem neexistují žádná podložená fakta. Během své poměrně dlouhé historie bylo město Noja vždy známé především jako centrum zemědělců a řemeslníků, kterých se zde nacházelo opravdu mnoho.

Určitě vás také bude zajímat, jaká historická místa můžete v Noje vidět. Pokud jde o náboženské budovy, významné jsou hlavně tři kaple, a to kaple San Juan de Ris, san Nicolas a San Pedruco. Dalšími budovami, které můžete ve městě obdivovat, jsou zdejší honosné vily, které v minulosti sloužily jako sídla španělských šlechticů. Jde o palác markýze de Velasco a palác markýze de Albaicín.

Pokud se vám ale nechce zrovna obrážet historické památky, můžete navštívit pláž a užívat si volna u moře. Ve městě se nachází dokonce dvě pláže, Trengardnin a Ris. A i když jde o město poměrně malé, myslí se i zde na volnočasové aktivity, a proto můžete své volné chvíle strávit také v jedné z restaurací s tradičním španělským i cizím jídlem, nebo navštívit některý z mnoha barů, které se vyskytují hlavně v oblasti u pláže.

17.11.2016

Booking.com