Ochagavia

Ochagavia (Španělsko)

Asi 85 kilometrů od Pamplony, co by kamenem dohodil od hranice Španělska a Francie, se nachází malá vesnička  Ochagavía. Ta má v současné době asi 600 stálých obyvatel, historie se tu píše už zhruba osm století (první písemné zmínky hovoří o roce 1284, tehdy se ale ještě víska jmenovala poněkud jinak, a sice Oxagavía).  Ve zdejších lesích dodnes žijí vlci, rozhodně se dá hovořit o jedinečně romantické atmosféře, jako za „starých dobrých časů“.

Obdivovat zde můžeme například typické kamenné domy se šikmou střechou, které se tu staví už několik staletí. Zajímavá je i procházka po kamenném středověkém mostě přes řeku Anduña. Z církevních památek nelze nezmínit románskou Kapli Panny Marie ze dvanáctého století, která se dočkala několika dalších přestaveb nebo třeba Kostel svatého Jana Evangelisty, který je opravdu bohatě vyzdoben a poukazuje na typicky bohatě zdobenou architekturu přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Také tudy prochází svatojakubská cesta (která vede křesťanské poutníky na severozápad Španělska do Santiaga de Compostela), o turisty tu tedy rozhodně není nouze.

Zájemci o historii určitě ocení nedaleký skalnatý průsmyk Roncesvalles. Zde totiž údajně odpočívají ostatky slavného rytíře Rolanda, hrdiny středověkých oslavných písní, který se zde bránil v dobách Karla Velikého obrovské maurské přesile. Baskický kraj ale přináší o poznání víc, stejně jako celé Španělsko. Takže kam se ještě vydat dále?

Zkuste se podívat třeba do Pamplony. 200 tisíc obyvatel, tradiční běh s býky v ulicích města, nádherná katedrála z 15. století a citadela, jejíž monumentalita bere dech. Nenechte si určitě ujít ani proslulý San Sebastian, jenž patří k vůbec nejvíce navštěvovaným místům na Pyrenejském poloostrově.

16.4.2017

Booking.com