Szentendre
Několik kilometrů severně od maďarské metropole leží město, které bude dnes cílem našeho virtuálního putovní po Evropě. Szentendre, respektive Sv. Andra, je čtyřiadvacetitisícová obec v perské župě, tedy poměrně nedaleko hranic se Slovenskem. Při návštěvě Maďarska byste si rozhodně neměli Szentendre nechat ujít, mezi turisty totiž platí za jeden z nejlákavějších cílů.
Hlavním důvodem je pochopitelně bohatá historie, která tentokrát sahá až k přelomu letopočtu, tedy nějakých dva tisíce let do minulosti. Tehdy se na území dnešního Maďarska rozkládala oblast zvaná Panonie, a na místě dnešního Szenendre založili Římané vojenský tábor zvaný Vlčí hrad. V roce 430, kdy již římská říše poněkud vrávorala a nedlouho poté se definitivně rozdělila na dvě části, byl tábor dobyt Huny a tak to již zůstalo. Nicméně během historie se zde národnosti poněkud střídali, a tak v Szentedre nějakou dobu žili Avaři, nejrůznější balkánská etnika a Turkové. Prostor se „vyčistil“ v polovině sedmnáctého století a tehdy zde zůstali už jen Maďaři.
Bohatá historie však logicky zanechala řadu památek. Místní kostely, kterých zde rozhodně není málo, jsou katolické, protestantské i ortodoxní a na dřívější přítomnost židů poukazuje bohužel již zaniklá synagoga. Szentendre je dále známo díky místnímu skanzenu, podobně proslulý jako třeba Muzeum Domokos-Kuny s bohatou archeologickou, přírodovědnou, numismatickou a folklórní sbírkou ve městě Tata v západním Maďarsku.
Szentendre dále proslulo jako rodiště mnoha významných umělců, především malířů, ale také sochařů nebo designérů (přičemž mezi nimi je značný podíl ženského pohlaví). Nejslavnější umělkyní, která zde působila, je Margit Kovács – sochařka a keramička specializující se na křesťanské motivy.
16.1.2017
Booking.comNejnovější
- Riverside – jih Kalifornie
- Co všechno zahrnuje pojištění letenek?
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu