Köszeg

Köszeg (Maďarsko)

Maďarský jazyk je natolik krkolomný, že některé názvy jsou pro běžného Evropana takřka nevyslovitelné. Ale maďarštinou jako takovou se v následujících řádcích zabývat nebudeme. Můžeme si nicméně být jistí, že dnes nám příliš velké potíže dělat nebude – podíváme se totiž do města Köszeg, jehož vyslovení nepředstavuje zas takový oříšek. Na rozdíl třeba od nepříliš vzdáleného Szombathely, které tvoří hlavní město regionu (nazývaného župa) Vas, kde se Köszeg nachází.

Vašská župa leží na západě země přímo u hranic s Rakouskem a Slovenskem, tedy z celého Maďarska nejblíže k České republice. (Mimochodem, nejzápadnějším cípem Maďarska je oblast šoproňského okresu, kde leží město Šoproň). Celou župu obývá asi čtvrt milionu obyvatel a je rozdělena na dalších sedm okresů. Köszeg je jedním z nich.

Město má zhruba dvanáct tisíc obyvatel a představuje vděčný turistický cíl, k vidění je zde totiž poměrně dost pamětihodností, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, ať už zdejším krajem pouze projíždíte, nebo ho plánujete poznat trochu hlouběji.

V erbu města Köszeg jsou k vidění dva zelení andělé s červenými kříži, kteří drží v rukou samotný odznak města – symbol pevnosti. Pod tímto výjevem lze přečíst letopočet 1328 odkazující k datu založení. Barvy celého erbu pak jsou laděny do známé maďarské trikolory (zelené, červené a bílé). Zmíněný letopočet symbolizuje dlouhou historii Köszegu. Stará část města je koneckonců značně dochovaná a představuje výzvu nejen pro milovníky úzkých, romantických uliček.

Když už jsme u té historie – Köszeg má také poměrně výrazný podíl v kapitole druhé světové války. Protože velká část místního obyvatelstva byla židovského původu, v roce 1944 se dočkala odsunu do koncentračních nebo pracovních táborů, kde jich nakonec několik tisíc při otrocké práci zemřelo na tyfus.

16.11.2017

Booking.com