Sárvár

Sárvár (Maďarsko)

Bezmála patnáctitisícový Sárvár s nachází v maďarské župě Vas v západní polovině země, poblíž hranice s Rakouskem a Slovenskem. Ve stejné župě leží i další významná města zpravidla s dosti krkolomnými názvy – slova jako Szentgotthárd nebo Celldömölk se většina z nás nesnaží ani správně přečíst, natož vyslovit. Hlavním městem celého regionu je další jazykolam, Szombathely, kde bydlí asi osmdesát tisíc lidí.

Samotný Sárvár tvoří hlavní město jednoho z místních okresů, tedy okresní město. Svou velikostí odpovídá například Mariánským Lázním, Nymburku nebo České Třebové. Jeho hlavní dominantou jsou lázně – díky zdejším termálním pramenům tvoří vyhledávaný cíl turistů z celé Evropy, kteří se kromě Sárváru rádi podívají třeba i k největšímu termálnímu jezeru v Evropě, nedalekému Hevízu. Západní Maďarsko je koneckonců oblastí plnou výjimečných pramenů a koncentrace lázní je významně vyšší než v okolí. Plocha lázní v samotném Sárváru dosahuje úctyhodných pěti tisíc metrů čtverečních, takže ho často vyhledávají nejen nemocní, ale třeba i rodiny s dětmi, které touží po příjemném odpočinku a netradiční dovolené.

Byla by ale chyba omezit návštěvu Sárváru pouze na pobyt v lázních, protože když už tu jednou budete, rozhodně byste si neměli nechat ujít i návštěvu historického centra města. Samotný název Sárvár odkazuje k maďarskému výrazu pro „hrad“ a skutečně je zde k vidění pevnost ze šestnáctého století (Nádasdyho hrad), která tvoří jednoznačnou dominantu města. https://xannonce.ch Její věž se dokonce dostala i do erbu celého Sárváru, který jinak děla čest maďarské trikoloře – v podobě ladění do zelené, červené a bílé. V centru města je dále možnost navštívit botanickou zahradu s proslulým arboretem, milovníci sportu pak jistě ocení moderní lanové centrum.

5.9.2016

Booking.com