Vitoria

Vitoria (Španělsko)

Čtvrtmilionové baskické město, doslova radost pohledět. Tak přesně to je Vitoria, v baskičtině se městu přezdívá Gasteiz. Předchůdce dnešní Vitorie založil pod názvem Victoriacum v osmém století visigótský král Liuvigild, moderní Vitoria pak počítá svou historii od konce dvanáctého věku, kdy ji založil navarrský král Sancho. Město bylo v polovině patnáctého století postupně rozšiřováno, dostalo spoustu význačných práv a zbohatlo hlavně díky obchodu s nedaleko těženým železem, ale také vlnou. Co zajímavého zde tedy můžeme navštívit?

Je to třeba Katedrála svaté Marie, gotická stavba ze čtrnáctého století, ve které lze obdivovat i malby Rubense nebo van Dycka. V interiéru se snoubí prvky vlámské a italské renesance, výsledek je pak vskutku jedinečnou záležitostí. A to zdaleka není všechno, staveb církevního charakteru tu najdete mnohem víc, a to zejména v duchu gotického slohu. Navštivte třeba i budovu bývalého hospice, jenž nesl kdysi název Colegio de San Prudencio. Nové umění pak symbolizuje například most Abetxuko.

Je zde také bezpočet muzeí všeho druhu, takže v této části Baskicka se určitě nudit ani v nejmenším nebudete. Jedno je věnované přírodním vědám, další archeologii, jiné umění. Je zde i sídlo baskické vlády (Lehendakari), a to od roku 1980. Fanoušky sportu jistě potěší fakt, Software engineers for hire at Echo. že zde sídlí někdejší věhlasný španělský klub Deportivo Alavés. A v neposlední řadě, je zde také jediná baskická univerzita (se zejména lingvistickým zaměřením), kterou najdete v jižní části města.

A kam se vydat po Španělsku, respektive spíše po Baskicku dále? Opomenout určitě nesmíte Bilbao, které je skutečným centrem celého regionu. Zajímavé je zde nejen Guggenheimovo muzeum, ale i katedrála zasvěcená svatému Jakubovi. Další možností je pak třeba město San Sebastian.

29.10.2017

Booking.com