Břeclav

Břeclav (Česká republika)

Jižní Morava platí v Česku za synonymum turisticky vyhledávané lokality. A ne nadarmo! Nabízí celou plejádu tak zajímavých a historicky unikátních lokalit, že by je měl alespoň jednou navštívit určitě každý Čech. V následujících řádcích se zaměříme na perlu ležící na hranicích hned tří zemí – Břeclav, která snad již ani nemůže ležet na Moravě jižněji. Nachází se totiž přímo na hranici tří sousedních zemí – Česka, Rakouska a Slovenska.

Břeclav sice obývá asi dvaadvacet tisíc obyvatel, ale toto číslo se především v létě pravidelně navyšuje zásluhou množství turistů, kteří mají zájem prohlédnout si místní pamětihodnosti. Většina z nich tak učiní v rámci rozsáhlejšího výletu po jižní Moravě, během kterého si nenechají ujít například areál zámku Lednice, vinařské město Mikulov nebo také krásný zámek Valtice a jeho vinné sklepy. Nabídky organizovaných zájezdů do této oblasti nabízejí dokonce i cestovní kanceláře. Už to samo o sobě svědčí o tom, že Břeclav a okolí si zaslouží naši pozornost. A ať už sem zamíříte raději na vlastní pěst, nebo zvolíte doprovod profesionálů, v každém případě se můžete spolehnout na zážitek, který je v naší české kotlině přinejmenším výjimečný.

První osídlení na místě dnešního poklidného okresního města se datují již do pravěku. V jedenáctém století založil kníže Břetislav zdejší hrad, a na jeho počest dostalo název i celé město (pokud jste tedy až dosud hloubali nad tím, kde se ten název vzal, tak už nemusíte – může za to středověký český král). Maďarsky bylo místní sídlo nazýváno Leventevár a Němci jej znají jako Lundenburg. Zřícenina břeclavského hradu je dodnes významnou dominantou města, v průběhu historie jej získalo do svého vlastnictví postupně několik českých rodů, až byl nakonec v devatenáctém století cíleně přestaven tak, aby připomínal ruinu. Dnes náleží do tzv. Lednicko-valtického areálu. Kromě zámku je v Břeclavi k vidění například starý lužní les s kančí oborou, synagoga z roku 1868 i židovský hřbitov nebo celá řada nesmírně zajímavých křesťanských kostelů a kaplí.

4.1.2018

Booking.com