Karlovy Vary

Karlovy Vary (Česká republika)

Karlovy Vary, založené již Karlem IV. v polovině čtrnáctého věku, se dočkaly skutečného rozkvětu až ve století osmnáctém a devatenáctém. Společně s Třeboní nebo Teplicemi šlo o jednu z největších lázeňských perel českých zemí. Necelých padesát tisíc obyvatel, žijících zhruba 110 kilometrů západním směrem od Prahy, tu rozhodně má co obdivovat…

Dlouhá léta naprosto mimo okraj všeho zájmu, ale později sláva spojená i s Janem Becherem a jeho světoznámým nápojem stála za to čekání. Karlovarské minerální vody jsou neméně slavné a kdo by si někdy v životě nedal tradiční oplatku? Natáčela se zde i celá řada filmů, od Cirkusu Humberto po Vrchní, prchni! nebo Casino Royale. Pojďme si však připomenout nejvýznamnější budovy ve městě.

Beethoven, Goethe, Chopin, Janáček nebo Mickiewicz, ale také Paganini, Schiller, choť Napoleonova Marie Luisa, Richard Strauss a Petr Veliký. Ti všichni navštívili Karlovy Vary! Na konci devatenáctého věku zde byl vystavěn rozsáhlý komplex Císařských lázní s více než stovkou koupelen. Celkově je karlovarských pramenů osmadvacet, polovina z nich je podchycena a určena pro lázeňské ozdravovací kúry.

Když nebudete vědět, kam vyrazit o volném víkendu, je tu Goethova vyhlídka z konce devatenáctého věku nebo o něco mladší rozhledna Diana. O Grandhotelu Pupp jistě slyšel naprosto každý, totéž platí o Hotelu Imperial, určeného dříve hlavně pro majetnější hosty lázní. Nejvýznamnější sakrální budovou Karlových Varů je bezesporu jednolodní kostel svaté Máří Magdaleny, dokončený roku 1736. Projděte si také některou z kolonád – je libo například Sadovou, Tržní nebo Vřídelní? Pokud ale jde o lázeňství, rozhodně nesmíme zapomenout ještě na jednu perlu České republiky, kterou jsou Mariánské Lázně!

12.6.2019

Booking.com