Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm (Česká republika)

Pod vládou Žerotínů malé městečko opravdu vzkvétalo, nejen proto, že zdejší sklárny patřily v rakouském mocnářství k těm nejvyhlášenějším. Papírna, pivovar, ale také klimatické lázně, na jejichž rozvoji se podílel jistý Josef Drobík. Rožnov, jak se tehdy město jmenovalo, dostal přídomek „pod Radhoštěm“ teprve na sklonku Rakouska-Uherska a tento název mu zůstal dodnes. Žije zde na šestnáct tisíc stálých obyvatel, a pokud vás zajímá historie – jste tu na návštěvě správně!

Dřevěné městečko vás velmi rádo přivítá

Poprvé je jistý Rožnov zmíněn ve třináctém století, kdy patřil do obrovského majetku olomouckého biskupa. Později se sem dostaly tisíce Valachů, rázovitých lidí, kteří žili původně na rumunských pastvinách. Toliko k tomu, proč se dnes mluví o rázovitém regionu, rozhodně se podobné sousloví nemyslí ve zlém. Rožnov sice nabídne prohlídku hudebního altánu a za zmínku jistě stojí i několikero kostelů společně s Jurkovičovou rozhlednou, z níž budete mít pohled jako na dlani na celý širý kraj. Bez Valašského muzea v přírodě by ale zdejší výčet populárních turistických taháků rozhodně nebyl úplným…

Založeno bylo už prakticky před sto lety, sdružuje komplex budov, mezi nimiž nechybí třeba dřevěný kostel svaté Anny nebo klasické včelí úly, měšťanský dům, hamr a větrný mlýn, pila, sušárna ovoce a další místa, která vám připomenou život v době dávno minulých staletí. Celkem k návštěvě láká více než sedmdesát staveb, chov tradičních domácích zvířat, který nadchne zejména děti z velkých měst, ale i ukázka řemesel, na něž už si nikdo ani z dětství nepamatuje. Nezapomeňte ani na Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm nebo také Hranice, tento region má nesporně mnohem více krás!

15.9.2021

Booking.com