Uherské Hradiště

Uherské Hradiště (Česká republika)

Pokud máte rádi Moravu a její tradice, neměli byste vynechat pětadvacetitisícové město nedaleko Zlína na břehu řeky Moravy, které bylo založeno už v polovině třináctého věku. Velkomoravský kostel, respektive alespoň to, co z něj ještě archeologové mohou odhalit, ale také Stará radnice, které se říká slovácká Pisa kvůli mírnému naklonění stavby. Uherské Hradiště bohatlo nejen proto, že se jím ubírala proslulá Uherská cesta, významná medievální obchodní stezka. A kam se dál podívat, když zavítáme na Slovácko?

Je to třeba barokní dům u Sovy na Mariánském náměstí, ale také Lékárna U zlaté koruny, která byla v provozu už v závěru sedmnáctého věku. Slovácko má i své opevnění a vlastně poměrně úspěšné. Uherské Hradiště si totiž podmanili v roce 1742 Prusové – a od té doby už nikdo, a to ani kdykoliv dříve! Ve městě sídlí také české gymnázium, otevřeného v roce 1884. Městská knihovna Bedřicha Beneše, která byla dříve synagogou, je také významnou stavbou regionu.

Česká republika má v Uherském Hradišti klenot i díky morovému sloupu na Mariánském náměstí nebo slováckému muzeu, které má ústředí ve Smetanových sadech a zapomínat bychom neměli ani na sakrální architekturu, reprezentovanou například kostelem svatého Františka Xaverského, jenž jak už název napovídá, sloužil i potřebám jezuitského řádu a kaplí svaté Alžběty, kterou zbavily původního účelu josefínské reformy a kdysi také byla hostincem, v dnešních časech slouží coby lékárna.

Velmi zajímavé je i okolí Uherského Hradiště, reprezentované povodím řeky Moravy, navštívit můžete i Bílé Karpaty a Černou horu, dominantou Vizovických vrchů. Cestovatel, který se zajímá o přírodu, pak určitě nevynechá ani Chřiby, ve kterých najde pestrou nabídku přírodních rezervací a památek.

2.5.2022

Booking.com