Messina
Messina je třetí největší sicilské město, ale zato centrum lázeňského života a spojnice mezi zbytkem italské boty a ostrovem, na kterém kdysi hořely kruté boje punských válek. Původně řecké město, které si ale později podmanila rozrůstající římská republika, postihlo začátkem minulého století obrovské zemětřesení – dokonce nejprudší na kontinentu – a v mnoha oblastech bohužel nezůstal takříkajíc kámen na kameni. Dnes zde žije ale na čtvrt milionu obyvatel a život se zde znovu rozkvetl do nevídané velikosti. Nakonec, je zde arcibiskupství a univerzita, což svědčí o velkém významu i v dobách minulých.
Messina nabízí i spoustu sakrální architektury, jako nakonec snad asi každé italské město, nevyjímaje v to Neapol nebo třeba Palermo, nacházející se na opačném cípu Sicílie, blíž k africkým břehům. Co další historické památky? Druhá světová válka bohužel zanechala podobnou spoušť jako zmíněné zemětřesení, takže některé stavby se musely hodně rekonstruovat, aby nabyly alespoň části své někdejší nádhery. Je to třeba Duomo (aneb také Normanský dóm z dvanáctého století), fontána Orion ze šestnáctého věku nebo největší astronomické hodiny na planetě. Takže kam zavítáte dřív?
Když už jsme u těch pomyslných „nej“, nachází se tu také největší varhany Apenin, které nabídnou pohled asi na šestnáct tisíc píšťal. Italskému trojlístku Catania – Palermo – Messina se jistě vyplatí obětovat alespoň týdenní dovolenou. Ale pozor, necestujte sem během srpna nebo obecně v létě, protože je tu hodně velké horko – zkrátka a dobře jih Itálie. To v září nebo v říjnu bude jistě příjemněji.
V parku nedaleko centra najdeme symbol Messiny, Neptunovu fontánu, ale obdivovat také můžeme zdejší orloj – na šedesátimetrové věži, který brzy oslaví sto let. Ale tomu v Praze se asi jen tak nevyrovná…
31.10.2018
Booking.comNejnovější
- Riverside – jih Kalifornie
- Co všechno zahrnuje pojištění letenek?
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu